Czyszczenie układu paliwowego – kiedy warto to zrobić i jakie są korzyści?

0
(0)

Drożność układu paliwowego w dużej mierze gwarantuje prawidłową pracę silnika, bardzo ważne są również sprawne wtryskiwacze. Pomocne okazuje się czyszczenie tego systemu. Jakie przynosi korzyści i jak często należy je wykonywać?


Układ paliwowy

System ten jest niezmiernie ważny w obliczu prawidłowej pracy silnika. Głównym jego zadaniem jest dostarczenie optymalnej mieszanki powietrzno-paliwowej do jednostki napędowej, co gwarantuje odpowiednią jej pracę. Warto zatem dbać o ten element, by uniknąć nieprzyjemnej przygody w czasie zbliżającej się podróży i niepotrzebnych kosztów podczas wizyty w warsztacie samochodowym.

Działanie układu paliwowego jest uzależnione od wielu czynników, a samo jego funkcjonowanie obejmuje wiele elementów towarzyszących. Dlatego wszelkie usterki mogą za sobą nieść również uszkodzenia innych urządzeń.

Dlaczego układ paliwowy ulega zabrudzeniom?

Taki stan rzeczy warunkowany jest przez różne czynniki, które warto poznać. Przy odrobinie szczęścia, pomoże Ci to uniknąć nieszczęśliwych awarii. Najczęściej winowajcą zabrudzeń na obszarze całego układu paliwowego jest samo paliwo niskiej jakości. Niestety, na zabezpieczenie się przed taką sytuacją masz jedynie połowiczny wpływ.

Z pewnością dużo daje tankowanie paliwa na renomowanych i sprawdzonych stacjach. Wówczas jest znacznie większe prawdopodobieństwo zakupu cieczy o odpowiednim składzie i jakości. Niestety, nawet na najlepszej stacji okresowo może zdarzyć się po prostu gorsza partia paliwa. Nie znaczy to oczywiście, że już po jednym tankowaniu będziesz musiał zdecydować się na czyszczenie układu paliwowego. Poważne zabrudzenia pojawiają się zwykle dopiero przy permanentnym wypełnianiu baka benzyną wątpliwej jakości. Tak czy inaczej, warto zwracać uwagę na miejsce, w jakim tankujesz swój samochód.


Zarówno paliwo, jak i zwykłe, codzienne użytkowanie auta o różnych porach roku, może powodować występowanie korozji na wewnętrznych ścianach zbiornika. Jej cząsteczki mogą przedostawać się wraz z paliwem aż do silnika i po drodze zanieczyszczać właściwie wszystko, co tylko się da. Wszelkiego rodzaju osady działają na cały system nadzwyczaj  niekorzystnie i mogą skutkować np. awariami pompy paliwowej, zatykaniem filtra paliwa czy uszkodzeniami wtryskiwaczy. Konieczne wtedy będzie zastosowanie preparatu do czyszczenia wtrysków.

Na czym polega czyszczenie układu paliwowego?

Skutecznym sposobem na utrzymanie sprawnego i drożnego układu paliwowego jest czyszczenie chemiczne. Co ważne, warto je stosować regularnie, bo pozwala to na utrwalenie uzyskanych efektów oraz wydłużenie przydatności poszczególnych elementów. Szczególnie istotne jest czyszczenie wtryskiwaczy, z uwagi na ich kluczową rolę w całym układzie.

Pamiętaj jednak, że żaden środek nie zastąpi mechanika. Znaczy to po prostu tyle, że niektórych usterek czasem nie da się uniknąć i wszelkich napraw powinien dokonać doświadczony specjalista. Czyszczenie chemiczne pozwala jedynie na znakomitą konserwację układu oraz profilaktykę niektórych awarii, jeśli zaś stwierdzono już jakieś uszkodzenie, koniecznie trzeba rozwiązać sprawę tradycyjnymi metodami.

Sama procedura czyszczenia jest stosunkowo prosta. W pierwszej kolejności należy odłączyć przewody paliwowe oraz usunąć z nich oraz ze zbiornika wszelkie paliwo. Następnie płucze się wszystkie elementy czystym paliwem wraz z dodatkiem odpowiedniego środka, który pozbywa się różnorodnych osadów z jego wnętrza. Wzmaga on również smarowanie oraz czyści wtryskiwacze.

Czasem do czyszczenia wykorzystuje się specjalne urządzenie przeznaczone do płukania systemu paliwowego. Znacząco przyspiesza ono całą procedurę. Element należy podłączyć bezpośrednio do instalacji paliwowej. Po jego uruchomieniu dochodzi do wypełnienia  układu specjalną płukanką. Przez pewien czas krąży ona po układzie, następnie jest z niego odsysana. Na koniec należy system ponownie wypełnić paliwem oraz ewentualnie go odpowietrzyć.

Aby czyszczenie wtryskiwaczy oraz pozostałych elementów mogło być wykonywane rzadziej, warto przywiązać uwagę do odpowiedniej profilaktyki. Prawidłowo stosowana znacząco wydłuża życie całego systemu oraz usprawnia jego funkcjonowanie.

W ramach zapobiegania problemom z układem paliwowym zaleca się co około 15 000 km dodanie do zbiornika paliwa puszki specjalnego preparatu. Jego działanie jest wielotorowe:

  • Czyści ściany wewnętrzne na terenie całego układu, od zbiornika aż po układ wydechowy,
  • Smaruje wszystkie elementy tego wymagające,
  • Usuwa wodę z układu paliwowego, jeżeli zaczęła się wytrącać.

Preparat tego rodzaju usuwa wszelkie zanieczyszczenia i osady zalegające w układzie paliwowym. W autach wyposażonych w instalację LPG zaleca się częstsze działania profilaktyczne, przeciętnie co 10 000 km lub co około 3 miesiące.

Artykuł powstał dzięki współpracy z witryną teamtotal.pl.

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 0 / 5. Ocen: 0

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *