Jak zrobić screenshot-a (zrzut ekranu)?

5
(1)

Tak zwany „Print Screen” to plik graficzny, na którym znajduje się dokładnie to, co widzimy na ekranie naszego komputera podczas jego robienia.
Jest to bardzo przydatna funkcja i możemy dzięki niej w prosty sposób wysłać komuś błąd, który wystąpił w naszym naszym komputerze lub cokolwiek innego.

Jak zrobić print-screena?

Wystarczy wcisnąć klawisz na naszej klawiaturze. Zazwyczaj znajduje się on w górnej części klawiatury, na poziomie klawiszy funkcyjnych i jest oznaczony jako: Print Screen lub Prt Sc.

Po wciśnięciu tego klawisza aktualny stan naszego ekranu zostanie zapisany do naszego „schowka”. Teraz wystarczy otworzyć jakiś program do tworzenia grafiki. Może to być program typu: PhotoShop, GIMP, a nawet zwykły Paint.
Następnie tworzymy nowy pusty plik i wklejamy zawartość naszego schowka za pomocą skrótu klawiszowego CTRL+V lub z menu kontekstowego Edycja -> Wklej. Po czym obrabiamy, jeżeli to konieczne i zapisujemy.




Jak zrobić print screena aktywnego okna?

Jeżeli chcemy zrobić zrzut ekranu tylko jednego okna, a nie całego ekranu, możemy skorzystać ze skrótu klawiszowego: ALT + Print Screen. Do schowka zapisze się tylko zrzut ekranu aktywnego okna. Dzięki temu nie będziemy musieli bawić się w zbędne wycinanie.

Pluginy, rozszerzenia do przeglądarek ułatwiające tworzenie Print Screenów

Do najnowszych wersji przeglądarek możemy zainstalować specjalne rozszerzenia, które zdecydowanie ułatwią nam ten proces.
Na przykładzie wtyczki do przeglądarki Chrome: Awesome Screenshot, możemy kilkoma kliknięciami zrobić zrzut tego, co dzieje się w naszej przeglądarce.
Największymi zaletami tego rozwiązania jest łatwy sposób obróbki takiego zdjęcia. Po wykonaniu print screena poprzez wtyczkę, otwiera nam się w oddzielnej karcie prosty programik przeglądarkowy do obróbki tego zdjęcia. Możemy tam dodać jakiś komentarz, coś narysować, coś pokolorować. Możemy także zrobić print screena „pionowego”, przy kliknięciu opcji „Capture entire page” wtyczka porobi kilka print screenów, przewijając okno przeglądarki w dół i samo połączy nam te zdjęcia w jedno.

Kolejną zaletą jest możliwość zapisu naszego pliku na zewnętrznym serwerze. Dzięki temu bardzo szybko możemy wysłać komuś link do naszego zdjęcia. Należy jednak pamiętać, że zdjęcia te nie będą tam przechowywane wiecznie. Link do nich może przestać działać nawet po kilku dniach, więc jeśli zależy nam na jego zawartości, to powinniśmy zapisać go jednak na swoim dysku.

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 5 / 5. Ocen: 1

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *