Jaki internet wybrać – stacjonarny czy mobilny?

0
(0)

Obecnie trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez dostępu do sieci. Internet wykorzystujemy w pracy, domu, szkole… Podejmując decyzję o wyborze łącza, warto kierować się kilkoma zasadami, dzięki którym internet będzie rzeczywiście oknem na świat, a nie kosztownym obciążeniem.


O ile jeszcze kilka lat temu najpopularniejszą formą dostępu do sieci był internet stacjonarny, o tyle ostatni rok wyraźnie wskazuje na rosnące znaczenie i popularność internetu mobilnego. Przyczynami są niewątpliwie rozwój telefonii mobilnej, a także postęp technologiczny. Nowoczesne urządzenia, takie jak chociażby smartfony, dają użytkownikom niemal nieograniczone możliwości korzystania z zasobów sieci. O rozwoju internetu mobilnego świadczą jednoznacznie wyniki najnowszego raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

 

Coraz popularniejszy internet mobilny

UKE w Raporcie o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2014 roku stwierdza, że zarówno telefonia stacjonarna, jak i komórkowa, odnotowały spadek, natomiast rynek usług internetowych wykazał wzrost wartości o 11,5% w stosunku do roku poprzedniego. Już 90% polskich gospodarstw domowych ma dostęp do internetu. Obecnie z łączy stacjonarnych korzysta 7,2 mln użytkowników, natomiast z mobilnych — 6 mln. Tym samym widać wyraźnie rosnącą popularność tego ostatniego rozwiązania. Polska w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej zajmuje 5. miejsce pod względem powszechności usług mobilnych. Jak wykazują badania, korzysta z niej ponad 80% populacji, co daje wynik lepszy o 13,7% od średniej europejskiej (66,7%). Trudno się dziwić popularności internetu mobilnego, biorąc pod uwagę fakt, że nasycenie rynku telefonią komórkową kształtuje się na poziomie 150,2%. Rosnąca funkcjonalność urządzeń pozwala przecież również na korzystanie z sieci niezależnie od miejsca, w którym znajduje się użytkownik.


Stacjonarny czy mobilny?

Powszechność oferty sprawia, że ceny za dostęp do sieci spadają. W przypadku prędkości do 4 Mb/s kształtują się one na poziomie średniej europejskiej. W przypadku prędkości wyższych stawki są zdecydowanie niższe: w Polsce to 18,53 euro w stosunku do średniej w UE wynoszącej 26,28 euro. Tani internet sprawia, że usługa zyskuje na popularności wśród użytkowników. Na rynku można znaleźć już ofertę dostępu do sieci w cenie niższej niż 20 zł. Wybór odpowiedniej oferty uzależniony jest przede wszystkim od potrzeb naszych, jak i pozostałych domowników, a także od tego, czemu ma służyć dostęp do sieci. Jeżeli często oglądamy filmy, lepszym rozwiązaniem będzie internet stacjonarny. Przewagą tego rozwiązania jest również fakt, że mogą z niego korzystać wszyscy domownicy, a także to, że zwykle nie posiada on ograniczeń, jeśli chodzi o limit transferu danych. Pozwala to nie tylko na swobodne ściąganie wszelkiego rodzaju plików, lecz również na korzystanie z sieci przez większą liczbę użytkowników bez obaw o wolniejszy transfer danych, czy też zacinanie się lub przerywanie połączenia. Z kolei dla osób, które chcą korzystać z sieci niezależnie od miejsca, idealnym rozwiązaniem będzie internet mobilny. To również korzystna opcja dla tych, którzy wykorzystują sieć do sprawdzania poczty mailowej lub przeglądają sporadycznie serwisy internetowe. Istotna przy wyborze połączenia z internetem jest również prędkość pobierania danych. Ma to szczególne znaczenie przy pobieraniu np. filmów czy plików muzycznych, kiedy ważne są jakość i brak zakłóceń. Wśród polskich użytkowników największą popularnością cieszą się łącza o przepustowości od 2 do 10 Mb/s. Jest ich ponad 45%. 23,7% internautów korzysta z łączy o prędkości 10-30 Mb/s.

Wybór pomiędzy internetem stacjonarnym a mobilnym powinien być podyktowany przede wszystkim wygodą użytkownika, jego potrzebami, a także ceną. Podejmując decyzję, warto kierować się nie tylko reklamami potentatów rynkowych. Niekiedy lokalne firmy oferują zdecydowanie lepsze warunki cenowe, a przy tym zapewniana jest przez nie wysoka jakość.

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 0 / 5. Ocen: 0

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *