Auto detailing – czym jest i kiedy warto z niego skorzystać?

0
(0)

Auto detailing to kompleksowe czyszczenie samochodu, które ma na celu doprowadzenie go do stanu jak najbardziej zbliżonego do nowości. Możesz wykonać go samodzielnie lub skorzystać z usług coraz liczniejszych firm zajmujących się auto detailingiem. Dowiedz się, czym jest auto detailing i kiedy warto go wykonać.

Kiedy wykonać auto detailing?

Kompleksowe czyszczenie pojazdu, a także zastosowanie preparatów ochronnych i uzupełnienie wszystkich płynów warto wykonać każdej wiosny, jako że po zimie samochody wymagają gruntownego czyszczenia i konserwacji. Auto detailing z pewnością pomoże Ci wynegocjować lepszą cenę podczas odsprzedaży pojazdu.

Na czym polega detailing?

Jeśli zabierasz się za auto detailing na poważnie, zarezerwuj sobie trochę czasu i uzbrój się w cierpliwość. Musisz wyczyścić i wypielęgnować każdy centymetr kwadratowy swojego pojazdu.

Detailing zewnętrzny – kompleksowe czyszczenie nadwozia

W myciu i pielęgnacji nadwozia potrzebne będą Ci specjalistyczne kosmetyki samochodowe, które przeznaczone są do poszczególnych elementów nadwozia. Na pierwszy ogień pójdzie, rzecz jasna, szampon samochodowy. Trudniejsze zabrudzenia usuniesz dzięki środkowi do usuwania zaschniętych owadówlub do smoły.

Niemal każda część pojazdu wymaga specjalistycznego środka, dlatego w auto detailingu niezwykle pomocne okażą się

  • środek do konserwacji opon oraz plastików zewnętrznych – wyczyścisz nim opony oraz elementy z czarnego plastiku, np. zderzaki;
  • preparat do szkła plastikowego i akrylowego – wyczyścisz nim reflektory; 
  • środek do czyszczenia felg – felgi najlepiej spłukiwać regularnie, jednak kompleksowe czyszczenie w czasie auto detailingu to również niezbędny zabieg.

Po dokładnym wyczyszczeniu karoserii zabezpiecz ją przed ponownym osadzaniem się zabrudzeń i wykonaj zabiegi pielęgnujące, takie jak polerowanie pastą, glinkowanie (w celu dogłębnego usunięcia najdrobniejszych zabrudzeń, a także woskowanie.

Detailing wewnętrzny – doprowadź kokpit do idealnej czystości

Równie ważne, a na pewno bardziej wymagające jest czyszczenie i pielęgnowanie kokpitu. Zacznij je od odkurzania oraz usunięcia najłatwiejszych plam na tapicerce i wykończeniach. Następnie cierpliwie i dokładnie wypierz tapicerkę (możesz użyć odkurzacza piorącego) oraz wyczyść wszystkie elementy plastikowe (lub też drewniane czy skórzane – użyj preparatu właściwego dla materiału). Nie zapomnij o podsufitce.

Po wyczyszczeniu użyj kosmetyków pielęgnujących i zapobiegających szybkiemu osadzaniu się zabrudzeń. Użyj preparatów chroniących przed wilgocią oraz regenerujących drobne ryski i uszkodzenia.

Auto detailing – nie tylko czyszczenie widocznych elementów

Auto detailing dotyczy również czyszczenia i pielęgnacji wewnętrznych podzespołów. Specjalistyczna chemia samochodowa będzie Ci potrzebna choćby do wyczyszczenia tarcz hamulcowych czy usunięcia plam z oleju. W trakcie auto detailingu musisz zadbać również o usunięcie rdzy i zabezpieczenie poszczególnych elementów przed korodowaniem.

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 0 / 5. Ocen: 0

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *