Budowa altany

0
(0)

Altana to zadaszone miejsce, w którym można wypocząć niezależnie od tego, jakie warunki atmosferyczne panują na zewnątrz. By taki domek spełniał oczekiwania użytkowników, powinien być nie tylko solidny i wytrzymały, lecz także odpowiednio zabezpieczać użytkowników np. przed silnym wiatrem.



Wypoczynek w ogrodzie jest dla wielu osób spełnieniem marzeń o byciu blisko natury. By odpoczywać w komfortowych warunkach, warto pomyśleć o postawieniu w ogrodzie zadaszonej altany. Taka może stać się ciekawym kącikiem wypoczynkowym, miejscem, do którego latem będzie zapraszać się gości.

Ciekawym rozwiązaniem może być zainwestowanie lub zbudowanie altany ażurowej. Taką z łatwością mogą porosnąć pnącza, dzięki czemu jeszcze lepiej i ciekawiej będzie się ona prezentować na działce czy w ogrodzie. A czy zbudowanie altany jest dużym problemem? Jak wyglądają kwestie formalne, o których nie można zapomnieć?

Budowa – by altana była wymarzona

Zakup altany, w zależności od jej wyglądu i materiałów użytych do wyprodukowania jej poszczególnych elementów, oscyluje w graniach od 1300 zł do 5000 zł. Samodzielne zaprojektowanie i wykonanie altany niekoniecznie będzie tańsze, z całą jednak pewnością pozwoli na zindywidualizowanie jej wyglądu. Ten punkt, przynajmniej dla niektórych osób, może być istotny.

Montaż kotek do ziemi
Montaż kotek do ziemi

Od czego zacząć budowę altany? Przed wbiciem łopaty w ziemię, konieczne jest dokładne rozplanowanie prac. Projekt jest potrzebny, by mieć pewność, że konstrukcja altany będzie solidna, trwała i przetrwa niezależnie od czynników atmosferycznych. Dobrze też przemyśleć kwestię wielkości altany. Jej rozmiar powinien zależeć nie tylko od wielkości działki, lecz także liczby osób, która będzie wypoczywać w jej wnętrzu.



Jak powinna przebiegać budowa altany?

Jeżeli projekt altany jest gotowy, to można rozpocząć pierwsze prace. Ponieważ altana musi być dobrze przymocowana do podłoża, dobrze zacząć od przygotowania fundamentów. Według specjalistów najlepszym rozwiązaniem jest postawić na solidną konstrukcję betonową. Taka w najpełniejszy sposób zapewni stabilność altanie.

Kiedy fundament jest gotowy, można przystąpić do postawienia drewnianej konstrukcji. Kolejnym krokiem jest obicie konstrukcji deskami, zgodnie z założonym projektem. Altana jest już prawie gotowa – pozostało jej zadaszenie. Zainteresowani mogą wybierać wśród różnych materiałów. Dach można pokryć np. gontem, wiórem osikowym czy strzechą. Pamiętać trzeba jednak o tym, by pokrycie dachu nie było zbyt ciężkie, w przeciwnym razie konstrukcja altany może ugiąć się pod jego ciężarem.

Malowanie i impregnowanie drewna

Indywidualną kwestią jest pomalowanie altany na wybrany kolor. Osoby decydujące się na takie rozwiązanie, powinny pamiętać o wyborze właściwych farb, przeznaczonych do drewna. Właściciele altan, którzy wykluczają taką możliwość, powinni pamiętać, że wystarczy odpowiednia pielęgnacja surowego drewna, by służyło ono przez wiele lat.

Montaż gontu
Montaż gontu

Poza kwestią malowania, pozostaje zagadnienie prawidłowego impregnowania drewna. Do konserwacji najlepiej użyć oleju lnianego, choć zainteresowani mogą też wybierać w palecie zróżnicowanych środków np. preparatach olejowych. Jeżeli użytkownik chciałby drewno polakierować, to specjaliści zalecają sięgnięcie po lakiery matowe.

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 0 / 5. Ocen: 0

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *