Jak dbać o szyby samochodowe?

0
(0)

Niewielu z nas zdaje sobie tak naprawdę sprawę z tego, jak istotna jest pielęgnacja szyb samochodowych. Ilu z nas spryskuje podczas jazdy szybę i włącza wycieraczki, które usuwają powstałe podczas trasy zabrudzenia. Szkło, z którego wytwarzana jest szyba ulega wtedy nieodwracalnym zniszczeniom – a u nas pojawia się zdziwienie – skąd mamy tyle rys na szybie? Dbając i myjąc szyby w naszym samochodzie również możemy popełniać drobne błędy, które wpłyną na jej wygląd. Istnieje jednak kilka prostych zasad, które zapewnią nam jak najlepszy wygląd szyb przez długie lata.Po pierwsze starajmy się myć szyby regularnie – zostawienie insektów czy innych zabrudzeń przez dłuższy czas spowoduje, że nie dość iż będzie nam je trudniej usunąć, to dodatkowo zaczną powstawać niewidoczne mikrouszkodzenia, które w przyszłości doprowadzą do widocznych zmian na szkle. Szyby nie myjemy również na sucho.

Standardowo powinniśmy zaopatrzyć się w specjalistyczne preparaty do mycia szyb – na rynku dostępne są one w formie pianek, sprayów itd. – jednak powinniśmy zwrócić uwagę aby były bez amoniaku, ponieważ ma on zły wpływ na elementy wykonane z winylu, skóry czy gumy, które otaczają szybę samochodową. Płyn do mycia szyb na bazie amoniaku nie jest odpowiedni również do mycia szyb przyciemnianych, a opary które wydziela mogą nas przyprawić nie tylko o ból głowy.

Gdy wybraliśmy odpowiedni preparat, warto zwrócić uwagę na to, czym myjemy i osuszamy naszą szybę. Wszelkie ścierki i stare szmatki nie nadają się do takiego typu powierzchni. Ręczniki papierowe nie są złym pomysłem, ale zużyjemy ich naprawdę wiele i mogą nie dać takiego efektu jakiego oczekujemy. Gąbki, jeśli szyba jest naprawdę zabrudzona, pozostawią ją wciąż brudną, rozsmarowując tylko zabrudzenia. Dlatego polecane jest używanie ściereczki z mikrofibry, która jest delikatna, nie pozostawia rys ani smug i nadaje się idealnie do takich powierzchni. Możemy kupić specjalistyczne ściereczki z mikrofibry jak i te standardowe, dostępne w każdym sklepie.


Kolejnym ważnym elementem w pielęgnacji naszych szyb jest użycie środka odpychającego wodę, który jest potocznie nazywany niewidzialną wycieraczką. Tworzy on na powierzchniach szklanych specjalną warstwę ochronną odpychającą krople wody. Dlaczego jej używać? Ponieważ znacznie poprawi to widoczność podczas jazdy w deszczu oraz w nocy.

Ostatnim elementem dopełniającym nasze działania pielęgnacyjne jest użycie środka przeznaczonego do usuwania niewielkich zadrapań i rys. Możemy również rozważyć wypolerowanie zmatowiałych powierzchni, jednak trzeba uważać, ponieważ nie jest to proste zadanie. Szkło jest twardym materiałem, praca polerska jest męcząca, dlatego widoczne efekty przyniesie nam regularne wykonywanie takich zabiegów.

Pamiętajmy również o wycieraczkach, które trzeba przecierać szmatką lub kawałkiem papieru, aby dobrze jeździło nam się w deszczu. W okresie letnim, kiedy warunki pogodowe są łaskawsze, wystarczy gdy przemyjemy je co kilka tygodni – w zimie należy to robić częściej. Musimy również obserwować stan piór, jaki jest ich stopień zużycia, czy guma nie jest już za twarda lub stelaż nie stracił swojej fabrycznej sztywności – wymieniajmy je wtedy nie czekając aż wpłyną negatywnie na szybę.

Pielęgnacja szyb nie jest zajęciem trudnym, jednak wymaga od nas pewnej regularności. Pamiętajmy aby wyposażyć się w odpowiednie środki, niekoniecznie najdroższe ale najlepsze, bezpieczne dla naszych szyb i pozostałych elementów samochodu. Myjemy i osuszamy ściereczką z mikrofibry, która nie rysuje szyby i nie pozostawia po sobie smug. Dla osób pragnących zrobić to jak najbardziej profesjonalnie – dodatkowo używamy środka odpychającego wodę oraz preparatu do polerowania szyby. Taki krótki zestaw działań zapewni nam piękny wygląd szyby na długo czas.

Artykuł powstał przy współpracy z Auto-szyby.pl

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 0 / 5. Ocen: 0

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *