Jak zrobić znak wodny (watermark) na wielu zdjęciach?

0
(0)

Bardzo częstym zjawiskiem w internecie jest kradzież zdjęć lub innych grafik. Wiele osób nie zdaję sobie nawet sprawy, że użycie czyjejś grafiki, bez zgody autora jest nielegalne. Takie sytuacje bardzo często zdarzają się chociażby w serwisach aukcyjnych typu allegro lub zwykłych sklepach internetowych. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie naszych zdjęć przed kradzieżą jest umieszczenie na naszych zdjęciach znaku wodnego (watermark). Jak dodać znak wodny?

Dodawanie znaku wodnego do kilkuset zdjęć bez żadnego narzędzia byłoby bardzo uciążliwe. Dlatego upraszczamy sobie to zadanie i skorzystamy z odpowiedniego programu.

Jeśli posiadamy program Photoshop, możemy doinstalować specjalny panel Adobe Watermark
W przypadku, gdy nie posiadamy Photoshopa, polecam ściągnąć darmowy program: Photoscape
Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu PhotoScape klikamy w opcję Batch Editor

Jak dodać znak wodny w PhotoScape?

Następnie po lewej stronie okienka wybieramy katalog, w którym znajdują się nasze zdjęcia oraz poniżej zaznaczamy już same zdjęcia myszką lub zaznaczamy wszystkie (CTRL + A). Gdy już zaznaczyliśmy wszystkie zdjęcia, na które chcemy nałożyć nasz znak wodny, przeciągamy je do okienka po prawej stronie.

Program załadował już nasze zdjęcia. Teraz przechodzimy do zakładki Obiekt i wybieramy nasz znak wodny. Możemy wybrać kilka zdjęć lub tekstów, które chcemy masowo nałożyć na nasze zdjęcia. Gdy chcemy, aby nasz watermark był przezroczysty, klikamy Zmień właściwości i zmniejszamy Zaczernienie.
W tej zakładce bardzo ważnym elementem jest Kotwica. Ustawiamy tam, w którym miejscu ma być nasz znak wodny, czy ma być w lewym górnym rogu, czy w prawym dolnym itd. Dzięki temu znak wodny ustawiany jest w odpowiednim miejscu, bez względu na rozmiar zdjęcia.

Ustawiamy położenie i rozmiar naszego znaku wodnego i klikamy Konwertuj wszystkie

Na końcu ustawiamy jeszcze format naszych zdjęć, folder docelowy itd.

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 0 / 5. Ocen: 0

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

1 komentarz odnośnie “Jak zrobić znak wodny (watermark) na wielu zdjęciach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *