Jak kopiować tekst z obrazka w Google Docs (OCR)

5
(1)

Masz długi tekst zapisany na zdjęciu i nie chce Ci się go przepisywać? W takim wypadku najlepiej skorzystać a narzędzi OCR, o których pisaliśmy już we wcześniejszym artykule. Dzisiaj opiszemy jak korzystać z narzędzia OCR w Google Docs.

Co to jest OCR?

OCR (od ang. Optical Character Recognition) – czyli w skrócie, zestaw narzędzi rozpoznających znaki, a także całe teksty w plikach graficznych. Zazwyczaj wykorzystywane są do cyfryzacji dokumentów. Używane są do rozpoznawania tekstu z zeskanowanych dokumentów, a także ze zdjęć.

Jak skopiować tekst ze zdjęcia w Google Docs?

Mało kto o tym wie, ale można to zrobić w bardzo prosty sposób za pomocą darmowego narzędzia Google Docs, na przykład z poziomu Google Drive-a.

  1. wrzuć plik na Dysk Google
  2. kliknij prawym przyciskiem na plik
  3. wymierz: Otwórz w: Dokumenty Google

Zostaniemy przekierowani do nowego dokumentu Google, w którym będzie wklejone przez nas zdjęcie, a poniżej tekst który udało się odczytać z tego zdjęcia. Może nam to oszczędzić wiele godzin monotonnego przepisywania.

Kopiowanie tekstu z obrazka w Google Docs

To jest automat, więc tekst może nie być do końca poprawny. W moim przypadku pojawiło się wiele błędów, bo tekst był wydrukowany bardzo małą czcionką i dodatkowo zdjęcia były średniej jakości. Ale to nie problem, możemy poprawić wszystko automatycznie.

Jak poprawić błędy ortograficzne w Google Docs?

Wystarczy kliknąć w górnym pasku: Narzędzia -> Pisownia i gramatyka -> Sprawdzanie pisowni i gramatyki.

Sprawdzanie pisowni google docs

Tym sposobem możemy poprawić wszystkie błędy w tekście. OCR w Google Docs to bardzo proste i wygodne narzędzie, a niewiele osób jest świadomych jego istnienia.

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 5 / 5. Ocen: 1

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

3 komentarzy odnośnie “Jak kopiować tekst z obrazka w Google Docs (OCR)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *