Jak korzystać z maty do akupresury?

5
(3)

Mata do akupresury to produkt, który pomaga zwalczać ból pleców oraz redukuje szereg innych dolegliwości bólowych. Podczas masażu na akumacie odczuwalna jest poprawa nastroju oraz odprężenie ciała. Zastosowanie maty akupresurowej jest bardzo proste i nie wymaga od użytkownika fachowej wiedzy. Wystarczy zapoznać się z kilkoma prostymi wytycznymi.

Pierwsze sesje na macie akupresurowej

Pierwsze zastosowanie maty do akupresury jest dla ciała nowym bodźcem, z którym organizm nigdy wcześniej nie miał styczności. W zależności od poziomu progu bólu może objawiać się wysokim lub niewielkim dyskomfortem. Jednak nie należy się zrażać.

W ubraniu czy bez?

Podczas pierwszego masażu na macie z igłami ciało jest napięte, przez co odczuwalne jest nieprzyjemne uczucie, które trwa do maksymalnie 5 minut. Podczas pierwszych sesji akupresurowych, osobom wysoce wrażliwym na ból, zaleca się stosowanie maty poprzez cienką koszulkę. Po kilku użyciach maty, dyskomfort całkowicie mija, a akumatę można stosować na ciało bez ubrania, co jest też wskazane. Korzystanie z maty z kolcami bezpośrednio na skórę przynosi lepsze efekty.

W jakiej pozycji stosować matę do akupresury?

Pozycja na macie akupresurowej jest dowolna. Wyróżniamy trzy sposoby zastosowania maty do akupresury:

 • W pozycji leżącej

Pozycja leżąca polega na oddziaływaniu matą akupresurową na powierzchnię pleców, brzucha, nóg oraz innej dowolnej partii ciała. Podłoże, na którym należy ułożyć akumatę powinno być miękkie (np. materac, łóżko). Im będzie ono twardsze tym masaż będzie intensywniejszy. 

Układając ciało na akumacie, należy równomiernie rozłożyć jego ciężar. Przyczyni się do to większego komfortu użytkowania. Sprawi również, że mata będzie precyzyjniej oddziaływać na poszczególne partie ciała.

Matę z kolcami możesz również dostosować do powierzchni ciała za pomocą zwiniętych ręczników. Ułożenie takiej rolki pod odcinkiem lędźwiowym, przyczyni się do głębszego masażu tego miejsca.

 • W pozycji siedzącej

Ten sposób zastosowania popularny jest wśród osób pracujących w pozycji siedzącej – pracowników biurowych czy kierowców. Matę do akupresury należy ułożyć na oparciu fotela lub krzesła. W tym celu możesz skorzystać zarówno z krótkiej maty akupresurowej, jak i modelu długiego, który zapewni dodatkowo masaż nóg. Pozycja siedząca na macie do akupresury to również doskonały sposób na rozluźnienie napięcia mięśniowego podczas długiej podróży.

 • W pozycji stojącej

Na macie do akupresury można również stać, oddziałując w ten sposób na powierzchnię stóp, co stymuluje punkty refleksologiczne odpowiedzialne za funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Pierwsze takie zastosowanie powoduje wysoki dyskomfort, dlatego stopy należy stopniowo przyzwyczajać. Sesja w pozycji stojącej powinna być znacznie krótsza i trwać jedynie kilka minut.

Oddziaływanie miejscowe

Osoby, decydujące się na zakup akumaty, najczęściej sięgają po cały zestaw, na który składa się mata oraz poduszka do akupresury. Wspomniana poduszka jest bardzo przydatnym uzupełnieniem masażu. Warto wspomnieć, że z obu elementów zestawu możemy korzystać osobno. Poduszkę do akupresury najlepiej stosować miejscowo na bolące i spięte części ciała, np. tylko na odcinek lędźwiowy, czy kark i szyję, ale również na stopy. 

Sugerowany czas masażu na macie z kolcami

Jeżeli chcemy uzyskać jak najlepsze efekty dzięki macie do akupresury – należy pamiętać o regularności. Matę można stosować codziennie. Czas masażu należy dostosować do własnego doświadczenia oraz odczuć bólowych:

 • osoby początkujące: 10-20 minut
 • osoby zaawansowane: 20-40 minut, z opcją przedłużenia nawet do 2 godzin (zależy od czasu i subiektywnych odczuć)

Masaż powierzchni pleców czy całego ciała? – czyli jaka mata do akupresury?

Wyróżniamy krótkie maty do akupresury z poduszką, które oddziałują na całą powierzchnię karku, szyi i pleców, tak jak np. mata do akupresury Akumata Soft  oraz długie maty akupresurowe, które swymi wymiarami obejmują całe ciało – od powierzchni głowy, aż po stopy.

Dobór długości zależny jest przede wszystkim od osobistych odczuć i preferencji. Jeśli użytkownik zmaga się z dolegliwościami bólowymi nóg to zalecany jest dobór długiej akumaty. Jeśli natomiast wszelkie dolegliwości związane są z bólem kręgosłupa, czy złym samopoczuciem to wystarczający jest wybór krótkiej maty akupresurowej.

Czy matę z kolcami można stosować na dowolną partię ciała?

Zastosowanie maty z igłami jest wszechstronne – możesz nią oddziaływać na dowolną partię ciała, w zależności od dolegliwości, jakie ci doskwierają. Dzięki właściwościom poprawiającym ukrwienie skóry, niektórzy użytkownicy decydują się nawet na zastosowanie maty do akupresury na powierzchni twarzy. Przyczynia się to do poprawy kolorytu skóry, czy nawet redukcji zmarszczek mimicznych przy regularnym stosowaniu.

Akumata.pl – świat mat do akupresury

Akumata to narzędzie do masażu, które cechuje się ogromem korzyści dla zdrowia. Mata akupresurowa przede wszystkim redukuje ból pleców, ale również:

 • niweluje bezsenność, ból głowy, ból stóp,
 • poprawia krążenie krwi,
 • redukuje rwę kulszową,
 • wspomaga redukcję cellulitu,
 • regeneruje mięśnie,
 • odpręża i relaksuje,
 • redukuje chroniczne zmęczenie,
 • usprawnia trawienie,
 • minimalizuje bóle miesiączkowe.

W Sklepie Akumata.pl znajdziesz wyłącznie certyfikowane maty do akupresury stworzone z najwyższej jakości materiałów, które są bezpieczne w kontakcie ze skórą. Oferta sklepu jest bardzo szeroka – modele krótkie, jak i długie na całe ciało wraz z pasami do masażu odcinka lędźwiowego, czy eco maty do akupresury wykonane z naturalnych materiałów. Wybór jest szeroki, a jeśli zastanawiasz się którą matę do akupresury wybrać – zasięgnij rady obsługi klienta sklepu Akumata.pl, która odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 5 / 5. Ocen: 3

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

1 komentarz odnośnie “Jak korzystać z maty do akupresury?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *