Krewny którego stopnia, czyli jak obliczyć pokrewieństwo

4.3
(11)

Małżeństwo między krewnymi w linii prostej zawsze, a między krewnymi w linii bocznej do czwartego stopnia (wg prawa kanonicznego) jest zakazane. Czym jednak jest linia prosta a czym linia boczna? I jak obliczyć pokrewieństwo? O tym poniżej.

Linia

Linia określa rodzaj pokrewieństwa pomiędzy dwiema osobami. Zasadniczo wyróżnia się dwie linie – prostą i boczną.

Linia prosta to taka, w której jedna osoba pochodzi od drugiej (czyli na graficznym drzewie genealogicznym stosunek pokrewieństwa między nimi tworzyłby linię prostą). Krewnym w linii prostej są zatem wstępni (t.j. ojciec, matka, dziadek, babcia, pradziadek, prababcia, itd.), a co za tym idzie także i zstępni danej osoby (t.j. syn, córka, wnuk, wnuczka, prawnuk, prawnuczka, itd.).

Linia boczna to z kolei określenie pokrewieństwa między osobami pochodzącymi od tego samego przodka, które jednocześnie nie są krewnymi w linii prostej. Krewnym w linii bocznej jest zatem rodzeństwo, kuzynostwo, wujek, ciotka, bratanek, siostrzenica, itp.

Jak obliczyć pokrewieństwo?

Stopień obliczenia pokrewieństwa ma znaczenie dla linii bocznej. Jego ustalenie może być istotne w wielu sytuacjach, m.in. wówczas gdy prawo przyznaje nam jakieś uprawnienia, lub nakłada obowiązki na podstawie stosunku pokrewieństwa, które łączy nas z daną osobą. Warto wówczas wiedzieć, czy dany przepis nas dotyczy, czy też nie.

Stopnie pokrewieństwa oblicza się według liczby urodzeń, które występują pomiędzy danymi krewnymi, przy czym nie uwzględnia się urodzenia wspólnego przodka (które de facto i tak nie jest urodzeniem istotnym dla tej czynności). Najprościej wyjaśnić to na przykładach:

Pokrewieństwo drugiego stopnia

Rodzeństwo jest krewnymi w linii bocznej (ponieważ pochodzą od wspólnego przodka – ojca i matkę, a jednocześnie nie są krewnymi w linii prostej – ponieważ brat nie pochodzi przecież od siostry i na odwrót) w stopniu drugim (ponieważ dla powstania pomiędzy nimi pokrewieństwa potrzebne były dwa urodzenia – narodziny brata i narodziny siostry).
W stosunku do brata naszego ojca jesteśmy krewnymi w linii bocznej w trzecim stopniu (trzy urodzenia: urodzenie nasze, urodzenie naszego ojca i urodzenie jego brata). W przypadku kuzynostwa natomiast jesteśmy krewnymi w linii bocznej, stopniu czwartym (urodzenie nasze, urodzenie naszego rodzica, urodzenie rodzeństwa naszego rodzica i urodzenie naszego kuzyna).

Najczęstszym przykładem, w którym stopnie pokrewieństwa w linii bocznej mają znaczenie, jest małżeństwo. Co do zasady, zgodnie z Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym, nie mogą zawrzeć małżeństwa krewni w linii prostej, rodzeństwo, ani powinowaci w linii prostej. Jednak w przypadku małżeństwa konkordatowego przesłanki te są zawężone i małżeństwa przed duchownym ze skutkami cywilnymi nie mogą ze sobą zawrzeć krewni w linii bocznej do czwartego stopnia włącznie.

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 4.3 / 5. Ocen: 11

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

13 komentarzy odnośnie “Krewny którego stopnia, czyli jak obliczyć pokrewieństwo

 1. Witam, mam pytanie, czy jesli mam z moim 'chłopakiem’ mamy wspolnych prapradziadkow to jest bardzo niedobrze? ;/

  1. Maju, wspólny prapradziadek oznacza, że między Tobą a Twoim chłopakiem wystąpiło 8 urodzeń (Twoje, Twojego rodzica, Twojego dziadka, Twojego pradziadka, jego brata który jest pradziadkiem Twojego chłopaka, jego syna będącego dziadkiem Twojego chłopaka, ojca Twojego chłopaka i Twojego chłopaka). Jest to zatem 8 stopień pokrewieństwa w linii bocznej, który nie wpływa na jakiekolwiek przyczyny wstrzymujące małżeństwo

 2. Witam
  Ostatnio w mojej rodzinie padło pytanie którymi dziećmi jesteśmy z moją kuzynką a które dzieci są nasze dzieci ? U nas zawsze było określenie pierwsze dzieci , drugie dzieci . Moja mama i jej ojciec to brat ze siostrą czy my jesteśmy pierwsze dzieci ?

 3. Czy mogę wziąć ślub z kuzynem mojego ojca? Wspólny przodek to prababcia. Moja babcia i ojciec mojego partnera to brat z siostrą.

  1. Kozdro, wspólnypradziadek oznacza, że jesteście krewnymi 6 stopnia (dziadkowie to rodzeństwo, czyli drugi stopień, zaś Wasi rodzice to kuzynostwo czyli 4 stopień).

 4. Witam mam pytanko jak mam obliczyć stopień pokolenia nasi ojcowie to. Kuzyni a pradziadkowie chyba rodzeństwem.

 5. Witam czy mogę wziąć ślub z córką mojego kuzyna dodam że moja babcia to jej prababcia a moja mama i jej babcia to siostry. Według moich obliczeń jesteśmy spokrewieni w Lini bocznej 6 stopnia ale nie jestem do końca pewien

 6. Witam,
  jeśli babcia chłopaka, którego niedawno poznałam jest siostrą męża – siostry mojego dziadka, to czy występuje między nami pokrewieństwo?

 7. Chcemy pobrać się z narzeczonym. Ale dosięga mnie wątpliwość. Ponieważ jego dziadek i moj dziadek to bracia . Czy możemy się pobrać w takim wypadku? Proszę o pomoc jestem załamana

  1. Dołączam się do pytania, poznałem kuzynkę której dziadek i mój dziadek byli braćmi. Mój dziadek to ojciec mojej matki. Co z tym fantem można zrobić? W zasadzie, ślub nie ma znaczenia, ona ma już dzieci ale ciekaw jestem jak to mogą widzieć najbliżsi.
   Z góry dziękuję za odpowiedź:)
   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *