Jak prać buty w pralce oraz ręcznie?

4.5
(2)

Producenci obuwia zawsze będą nam odradzać pranie obuwia, ponieważ wiąże się to za każdym razem z jakimś ryzykiem jego uszkodzenia. Zatem pojawia się pytanie:

Czy można prać obuwie w pralce?

Ostrzeżenia producentów obuwia oczywiście nie sądo końca bezzasadne i pranie naszego obuwia w pralce powinno być ostatecznością. Zwłaszcza, jeżeli chcemy wyprać jakieś droższe, bardziej delikatne obuwie.
Jeżeli nasze obuwie jest dosyć delikatne to zanim użyjemy pralki, powinniśmy spróbować mniej inwazyjnych metod.

Czyszczenie butów na sucho

Jeśli buty nie są mocno ubrudzone to zdecydowanie najlepiej wyczyścić je na sucho. Zdecydowanie największą zaletą tej metody jest brak uszkodzeń naszego obuwia. Wystarczy nam to tego sucha szmatka oraz szczotka przeznaczona do tego celu, która pomoże nam usunąć, np. zeschnięte błoto.

Ręczne pranie butów na mokro

Jeżeli czyszczenie na sucho nie dało nam wystarczających efektów, powinniśmy spróbować czyszczenia na mokro. Przed zamoczeniem należy wyjąć z butów sznurówki oraz wkładki. Buty należy czyścić od wewnętrznej i zewnętrznej strony. Gdyby plamy nie schodziły można do wody dodać płynu do naczyń, ale należy pamiętać aby na koniec dobrze je wypłukać.

Pranie obuwia w pralce

Tak jak w przypadku prania ręcznego, musimy nasze buty wcześniej odpowiednio przygotować. Przed wrzuceniem butów do pralki należy wyczyścić je na sucho z błota, a następnie wyjąć sznurówki oraz wkładki. Dobrym pomysłem jest również włożenie osobno butów do worków. Tutaj możemy użyć na przykład poszewki od małej poduszki. Ważne jest, żeby buty nie obijały się zbyt mocno podczas pranie także dobrze jest włożyć jeszcze trochę rzeczy do pralki, aby nie była pusta.
Jeśli pralka posiada specjalny program do prania obuwia to oczywiście z niego korzystamy, jeśli nie to używamy krótkiego programu i pierzemy w 30 stopniach. Powinniśmy ustawić również niskie obroty (maksymalnie od 600 obrotów) i oczywiście wyłączyć wirowanie. W internecie możemy przeczytać różne poradniki, jak prać buty poszczególnych marek.

Niezależnie jednak, czy będą to buty firmy nike, adidas, reebok, asics, converse, new balance, powinniśmy zachować ostrożność, jeżeli prane obuwie jest dla nas cenne.
Jak suszyć buty po praniu?

Suszenie na słońcu może spowodować wyblaknięcie i ogólne pogorszenie stanu obuwia. Buty należy suszyć w zacienionym miejscu. Najlepiej wypchać je od środka gazetami lub papierem toaletowym, aby nie zmieniły swojego kształtu.

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 4.5 / 5. Ocen: 2

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

1 komentarz odnośnie “Jak prać buty w pralce oraz ręcznie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *