Zimne przystawki to elementy menu, które czekają na stole przed rozpoczęciem imprezy i podaniem ciepłych dań. Nierzadko to właśnie forma ich podania i estetyka jest odpowiedzialna za pierwsze wrażenie po wejściu na salę lub do lokalu. Jak zatem przygotować stół z zimnymi daniami, aby wyglądały one apetycznie, a sama procedura nie była czasochłonna?
Podawanie posiłków na zimnej płycie
Wesela i inne imprezy okolicznościowe to okazje, na których jedzenie jest jedną z najbardziej istotnych rzeczy. W polskim zwyczaju przyjęte jest, że im bardziej uginający się stół, tym lepiej. Po części jest to prawda – stół powinien być obfity, jednak nie powinien sprawiać wrażenia ciężkiego i przytłaczającego. Najczęstszą przystawką czekającą na stole przy rozpoczęciu imprezy są wędliny, ryby oraz różnego rodzaju sery. Najczęściej na dużych półmiskach, pokrojone w równe plastry i przystrojone sałatą dla przełamania kolorów. Ważnym aspektem jest równe i estetyczne pokrojenie mięs, warzyw czy wędlin.
Jak przygotować wędlinę i warzywa na stół?
Najlepszą metodą przygotowania wędliny lub mięsa na stół jest ich pokrojenie krajalnicą do wędlin, która znacznie przyśpieszy cały proces i pozwoli na przygotowanie większej ilości w krótkim czasie. Krajalnice gastronomiczne to obecnie niezbędny element restauracji, sal weselnych i większych lokali serwujących jedzenie. Dzięki takiemu urządzeniu wędlina i warzywa są pokrojone w identyczne plasterki, dzięki czemu dobrze prezentują się na półmisku. Większość profesjonalnych krajalnic do mięsa posiada możliwość ustawienia grubości plastra według indywidualnych preferencji. Wędliny na stół nie powinny być grubsze niż 2 mm, ponieważ będzie ich optycznie mniej i mogą być niekomfortowe przy spożywaniu – dotyczy to przede wszystkim wędlin i wyrobów, które mogą posiadać żyłki.
Krajalnice do serów i wędlin – idealne rozwiązanie na imprezy i wesela
Dobrze wyposażone restauracje posiadają także krajalnice do serów, dzięki którym dużo szybciej kroi się większą ilość plastrów. Jest to pożądane na imprezach, na których jest duża ilość osób i trzeba szybko oraz na bieżąco uzupełniać zimne przekąski na stole. Krajalnica do wędlin i serów w lokalu gastronomicznym to sprzęt, który pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Zarówno wędliny jak i sery czy warzywa dobrze jest podawać na metalowym lub aluminiowym półmisku.
Plastry można poukładać, tak aby nachodziły na siebie lub delikatnie je zawinąć w celu dekoracji. Do podkreślenia walorów estetycznych można dodać liście świeżej sałaty i pomidorki koktajlowe. Względy wizualne w tym przypadku zależą od indywidualnej inwencji osoby przygotowującej. Ważne jest, aby nie mieszać ze sobą serów i wędlin. Mogą się one znajdować na jednym półmisku, ale żeby z daleka można było je odróżnić. Najlepiej układać je pasami – jeden pas dla jednego rodzaju wędlin lub serów.
Dobrze jest również pamiętać, aby wędlina leżała blisko serów, a odległość półmisków od siebie pozawalała na swobodne dosięgnięcie każdej osoby siedzącej przy stole.