Jak rozmawiać z osobą cierpiącą na syndrom DDA?

0
(0)

Alkoholizm to stan uzależnienia, który może szkodzić nie tylko samej osobie uzależnionej, ale także jej bliskim. Bardzo często negatywne skutki nałogowego spożywania alkoholu odczuwają małżonkowie, ale jeszcze częściej dotyczy to dzieci. Może to bardzo mocno wpływać na ich psychikę, a także na resztę życia i podejmowanie decyzji. Dzieci są bardzo wrażliwe i podatne na nasze słowa czy sugestie, dlatego coraz częściej można się spotkać ze zdiagnozowanym DDA.

Na czym polega syndrom DDA?

DDA to skrót od słów Dorosłe Dziecko Alkoholika i w zasadzie sama nazwa tej jednostki chorobowej wiele tłumaczy. Jest to jedna z wielu chorób, jakie mogą dotykać osoby, w których rodzinie nadużywany był alkohol — do innych należy, chociażby zespół FAS, którym obciążone są dzieci, których matki spożywały alkohol podczas ciąży. DDA rozwija się zazwyczaj w wieku dziecięcym (choć większość objawów pojawia się dopiero w dorosłości) i występuje ono niezależnie od tego czy pił tylko jeden z rodziców, czy oboje.

Dziecko, obserwujące pijanego rodzica traci poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo, rodzice często nie pozwalają dziecku nikomu wspominać o tym, co dzieje się w domu, a to prowadzi do zamknięcia się w sobie, głównie ze względu na wstyd. Osoby cierpiące na DDA są lękliwe, zdezorientowane i bardzo często samotne, gdyż mają problem z zaakceptowaniem i rozpoznaniem swoich uczuć. Dzieci osób uzależnionych od alkoholu często same nie chcą opowiadać o tym co się dzieje w domu, wstydzą się tego, nierzadko czują się upokorzone i nie chcą wystawiać się na niezrozumienie wśród rówieśników. Nie chcą być wyśmiewane czy pomijane, dlatego milczą na temat sytuacji i zazwyczaj nie zapraszają nikogo do domu.

Dlaczego osoby z DDA cierpią z powodu samotności?

Kiedy jedno z rodziców pije, zazwyczaj uwaga drugiego z nich skupia się na tym pierwszym. Niezależnie od tego, czy pije ojciec, czy matka, dziecko zazwyczaj zostaje odsunięte na dalszy plan, szczególnie jeśli jest już dość duże i potrafi się samo sobą zająć. Całe życie danej rodziny obraca się wokół osoby uzależnionej, a potrzeby dzieci często zaspokajane są później. Prowadzi to do poczucia osamotnienia oraz rozwoju lęków, szczególnie przed odrzuceniem, okazywaniem emocji (niezależnie od tego czy pozytywnych, czy negatywnych), a także do dużej nieufności i ograniczania kontaktów z innymi ludźmi. Jeśli w domu jest kilkoro dzieci, to często najstarsze z nich przejmuje rolę rodzica i zajmuje się młodszym rodzeństwem, co narzuca na nie dużą odpowiedzialność, która może je przerosnąć.

Dorosłe Dziecko Alkoholika, a relacje z partnerami

Niestety, osoby cierpiące na DDA często mają duży problem w nawiązywaniu relacji z ludźmi. Chodzi tu nie tylko o związki, ale także o znajomości czy przyjaźnie. Osoby zmagające się z tym syndromem, mają poważne problemy z zaufaniem, a co więcej, jako dzieci nie zostały nauczone prawidłowych wzorców. Tacy ludzie po prostu nie wiedzą, jak powinny wyglądać zdrowe relacje, a poczucie wstydu nie pozwala im się do końca utworzyć przed drugą osobą. Często pacjenci z tym schorzeniem mają zaniżoną samoocenę, która wynika z braku zainteresowania. Ich myślenie przebiega w sposób bardzo pesymistyczny — skoro bliscy nie są mną zainteresowani, to znaczy, że jestem bezwartościowy.

Wszystko to utrudnia nawiązanie relacji z osobami cierpiącymi na DDA. Taka osoba nie będzie chciała się angażować, bo będzie bała się odrzucenia. Będzie odczuwała lęk i niepewność. Pierwsza relacja emocjonalna, jaką poznała jako dziecko — ta z rodzicami — nauczyła je, że inni mogą ją tylko zranić, dlatego boją się zaangażować. Taki dorosły będzie też obawiał się, że jego związek podąży za wzorcem, jaki widział w dzieciństwie, a zazwyczaj osoby te nie chcą do tego dopuścić. Osobom z DDA często aż za bardzo zależy na stworzeniu związku idealnego, pomimo wszystkich wahań i lęków. Dlatego osoby takie należy wspierać, trudno jest im budować poczucie bliskości, bo nigdy nie widział stabilnego i zdrowego związku.

Jak pomóc osobie z syndromem DDA

Osoby z syndromem Dorosłego Dziecka Alkoholika potrzebują bardzo dużo wsparcia od osób, którym udało im się zaufać. Osoby z tym schorzeniem są cztery razy bardziej narażone na uzależnienie się od alkoholu, niż osoby ze zdrowych rodzin. Ważne jest, by chory zaakceptował siebie, pokochał siebie i zaaprobował swoje lęki i strachy. Pomocne w tym mogą być spotkania grup, wywodzące się z grup AA. Ważnym elementem jest też psychoterapia, która ma na celu wskazanie mechanizmów obronnych, które powstały w dzieciństwie i które wciąż funkcjonują w taki sposób, by dana osoba mogła z nimi walczyć.

Ważne jest, aby osoba zgłosiła się na psychoterapię z własnej woli, bo tylko w ten sposób można osiągnąć jakiekolwiek rezultaty. Zmuszania, podobnie jak w przypadku innych tego typu syndromów, może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Terapię DDA we Wrocławiu oferuje wiele ośrodków, ale warto zainteresować się ofertą każdego z nich, by wybrać ten, który będzie odpowiedni dla danego pacjenta.

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 0 / 5. Ocen: 0

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *