Skąd w uchu nadmiar woskowiny? Wyjaśniamy

0
(0)

Ucho to niezwykle ważny i bardzo delikatny narząd. Dbanie o niego powinno wejść nam w krew i stać się obowiązkowym elementem codziennej higieny. Myjemy twarz, zmywamy makijaż, troszczymy się o zdrowie włosów i paznokci, zakraplamy zmęczone ekranami oczy. Dlaczego z taką samą uwagą nie podchodzimy do dbania o zdrowie uszu? Niestety, nieodpowiednia pielęgnacja może prowadzić do rozmaitych kłopotów. Nadmiar woskowiny jest jednym z nich. Skąd się bierze ten problem i jak mu zaradzić?

Woskowina – co to takiego?

Woskowina to żółtawa, dość lepka substancja, której powstanie jest wynikiem działania gruczołów łojowych oraz potowych znajdujących się w uchu. Jej rola jest niebagatelna – nawilża przewód słuchowy i odpowiada za zapewnienie ochrony przed drobnoustrojami. Na jej zawartość składają się skwalen, lanosterol i cholesterol.

I o ile woskowina jest nam potrzebna, o tyle jej nadmiar może być kłopotliwy. Duże ilości potrafią zablokować drogę dźwiękowi, a więc upośledzić słuch. Stopniowe twardnienie substancji sprawia, że coraz trudniej ją usunąć. A to może doprowadzić do rozwinięcia tzw. worka woskowinowego. Stąd już krok do szumów usznych, niedosłuchu, uczucia pełności w uchu oraz bólu głowy.

Przeczytaj także: Jak poradzić sobie z oparzeniami skóry?

Skąd ten nadmiar?

Nadmiar woskowiny jest często efektem nieprawidłowej pielęgnacji. Nadprodukcja wydzieliny może mieć swoje źródło w zbyt intensywnym czyszczeniu uszu lub źle dobranych preparatach myjących. Używanie u dzieci specyfików dla dorosłych często działa drażniąco. Należy bezwzględnie zrezygnować z patyczków kosmetycznych, których miękka część może pozostać w przewodzie słuchowym i sprzyjać nadprodukcji wosku.

Zbyt dużo wosku pojawia się również w uszach osób z aparatami słuchowymi lub u tych, którzy bardzo często używają dousznych słuchawek. Obiekty te mogą upośledzać migrację substancji, zwężając jej drogę odpływu i usuwanie woskowiny z ucha jest utrudnione.

Nadmierne gromadzenie się mieszaniny bywa także wynikiem chorób skórnych, np. atopowego zapalenia skóry. Pacjenci dotknięci tą dolegliwością mogą mieć zaburzony mechanizm oczyszczania przewodu słuchowego. Zbiera się tam naskórek, który zaczopowuje drogi odpływu wydzieliny.

Misja: czyszczenie

Usuwanie woskowiny z ucha powinno zawsze odbywać się z najwyższą ostrożnością. U zdrowych osób proces ten zwykle przebiega samoczynnie. Jest to uwarunkowane indywidualnymi cechami każdego człowieka. Czyszczenie powinno być więc dostosowane do tych jednostkowych potrzeb. Ci, którzy zmagają się z nadmiernym gromadzeniem wydzieliny, powinni stosować preparaty do higieny uszu, które pomagają rozpuszczać i usuwać wydzielinę. Warto wiedzieć, że czyszczenie ucha odbywa się naturalnie – z pomocą ruchów żuchwy. Dobrym pomysłem jest jednak tę umiejętność organizmu wzmocnić. Do tego posłużą nam produkty odpowiedzialne za zmiękczanie i usuwanie woskowiny. Stosowanie ich pozwoli zachować higienę ucha i pomoże zapobiegać gromadzeniu się nadmiaru tej substancji.

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 0 / 5. Ocen: 0

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

1 komentarz odnośnie “Skąd w uchu nadmiar woskowiny? Wyjaśniamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *