Inwestowanie w ETF-y staje się coraz popularniejsze co wynika przede wszystkim z zalet tego typu funduszy. Czym zatem się one charakteryzują? Jak kupić ETF-y? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym są ETF-y?
ETF-y (z ang. Exchange Traded Fund) to specjalny rodzaj funduszy inwestycyjnych, które są notowane na giełdzie. W efekcie wyróżnia je nie tylko wysoka płynność, ale również bieżąca wycena. Istotne w ich przypadku jest jednak to, że od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych odróżnia je również cel działania. ETF-y nie starają się bowiem uzyskać możliwie najwyższej stopy zwrotu, ale wiernie naśladują instrument bazowy, na którym się opierają. Co może pełnić jego funkcję? Otóż, w przypadku ETF-ów możliwości jest naprawdę sporo, ponieważ fundusze tego typu mogą opierać się nie tylko na indeksach giełdowych, ale również koszykach akcji, surowcach, obligacjach, czy walutach. Co więcej, w ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się również ETF-y, które opierają się na kryptowalutach. Jak w praktyce działają ETF-y? Istotne w tym przypadku jest to, że fundusz składa się z akcji dokładnie tych samych spółek, które tworzą dany indeks giełdowy. W efekcie każda zmiana jego wartości przekłada się na taką samą zmianę wartości jednostek uczestnictwa ETF-u.
Jak kupować ETF-y?
Każdy, kto zastanawia się nad tym, jak kupić ETF powinien wiedzieć, że inwestować w ten sposób mogą praktycznie wszyscy. Wystarczy bowiem posiadać konto maklerskie, które pozwala kupić ETF-y notowane na wielu światowych giełdach. Otwiera się je u brokera, a obecnie tego typu rachunek można założyć online, co jest nie tylko wygodne, ale również szybkie. Broker pełni wówczas rolę pośrednika pomiędzy giełdą, a inwestorem, a jego wybór powinien być odpowiednio przemyślany, co wynika z faktu, że oferty poszczególnych instytucji mogą znacznie się różnić. Czym zatem kierować się przy jego dokonywaniu? Informacje na ten temat zostały przedstawione w artykule opisującym czynniki wyboru rachunku maklerskiego.
Z czego wynika popularność ETF-ów?
Popularność ETF-ów systematycznie rośnie, co jak wspomniano we wstępie wynika z licznych zalet tego typu funduszy. Co zatem należy do nich zaliczyć? Otóż, jest to przede wszystkim:
- dostępność, ponieważ w ETF-y może inwestować praktycznie każdy;
- możliwość osiągnięcia stabilnych zysków w długoterminowej perspektywie, co wynika z faktu, że większość indeksów giełdowych na przestrzeni lat rośnie. W efekcie ich naśladowanie może być znacznie bardziej opłacalne niż samodzielne szukanie okazji inwestycyjnych;
- niskie opłaty za zarządzanie, ponieważ w przypadków ETF-ów jest to zarządzanie pasywne;
- brak konieczności ciągłego śledzenia notowań giełdowych, co jest istotne z punktu widzenia inwestorów niemających czasu lub ochoty, by na co dzień zajmować się giełdą.
Podsumowując należy stwierdzić, że zakup ETF-ów z technicznego punktu widzenia jest bardzo prosty. Inwestując w nie należy jednak pamiętać o ryzyku, które może przyczynić się do utraty kapitału.