Jak sprawdzić online numer działki oraz numer Księgi Wieczystej?

5
(2)

Często bywa tak, że potrzebny nam jest numer jakiejś działki, która stanowi część nieruchomości gruntowej. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na pytanie jak znaleźć taki numer oraz numer Księgi Wieczystej bez wychodzenia z domu.

Co do zasady numer działki możemy uzyskać w Geodezji Powiatowej, w wydziale ewidencji gruntów. Jest jednak możliwość poznania go bez ruszania się sprzed komputera.

Aby uzyskać numer interesującej nas działki potrzebujemy jednej z dwóch rzeczy – adresu działki lub podstawowej wiedzy o jej położeniu. Jeśli jesteśmy w posiadaniu jednej z tych informacji, możemy wejść na stronę internetową portalu geodezyjnego poprzez ten link: http://mapy.geoportal.gov.pl/imap.

Jak sprawdzić numer działki online?

Znajdujemy się teraz w serwisie map portalu geodezyjnego. Na początek wyświetla nam się poniższa informacja, która jest bardzo ważna, i którą każdy powinien sobie przyswoić:

Prezentowana w naszym serwisie internetowa mapa ma charakter wyłącznie poglądowy i w żadnym razie nie może być traktowana jako dokument oficjalny. Nie może też być podstawą jakichkolwiek czynności administracyjnych czy urzędowych. Mapa ani żadna jej cześć bez pisemnej zgody nie może być wykorzystywana w systemach odtwarzalnych bądź reprodukowana jakimkolwiek sposobem: fotograficznym, mechanicznym lub innym

Kiedy mapa nam się załaduje, powinniśmy odnaleźć interesującą nas działkę – warto w tym celu skorzystać z wyszukiwarki, gdzie należy wpisać nazwę interesującej nas miejscowości. Jeśli nie znamy położenia działki na mapie, ale znamy jej adres, powinniśmy kliknąć opcję TOPO. Wówczas zamiast mapy satelitarnej wyświetli nam się schemat z nazwami ulic i numerami porządkowymi. Po odnalezieniu poszukiwanej działki, klikamy z powrotem opcję KATASTER. Powinien wyświetlić nam się schematyczny podział działek z ich numerami. Klikając prawym przyciskiem myszy na daną działkę możemy wybrać interesujące nas opcje, takie jak np IDENTYFIKACJA, przez co możemy poznać przybliżoną wielkość szukanej działki.

Znając numer działki możemy w tym momencie odnaleźć jej numer księgi wieczystej. Po ten należy zwrócić się bezpośrednio do wydziału ewidencji gruntów Geodezji Powiatowej. W niektórych powiatach informacja ta jest zwolniona od opłaty skarbowej, w niektórych nadal należy wypisać wniosek i uiścić sumę 12złotych od pierwszej działki.

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 5 / 5. Ocen: 2

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

15 komentarzy odnośnie “Jak sprawdzić online numer działki oraz numer Księgi Wieczystej?

 1. „Znając numer działki możemy w tym momencie odnaleźć jej numer księgi wieczystej” – Jak to zrobić, jak znając numer działki odnaleźć numer księgi wieczystej?

  1. Kolejne zdanie.
   Po numer księgi wieczystej „należy zwrócić się bezpośrednio do wydziału ewidencji gruntów Geodezji Powiatowej”. Podajemy numer działki i otrzymujemy numer KW, którą następnie możemy przejrzeć na stronie ekw ministerstwa sprawiedliwości.
   Co prawda istnieją strony oferujące taką działalność w internecie (sprawdzenie numeru KW po adresie), ale jest to narażenie na koszty (wyższe niż nawet ta 12złotowa opłata, która zresztą nie wszędzie obowiązuje) – korzystając z opisanego sposobu można dokonać tego samemu. JEDYNĄ DARMOWĄ przeglądarką KW jest podstrona ministerstwa sprawiedliwości – patrz oddzielny artykuł w tym dziale.

   1. No ale jak chcesz to zrobić bez ruszania się sprzed komputera? Bo o tym własnie jest porada. Wniosek: Nie da się (online) sprawdzić numeru Księgi Wieczystej posiadając numer działki! Ta porada to lipa!

     1. Tylko że pani w księgach wieczystych mnie spławiła i nie podała nr KW bo zastawiła sie tajemnicą. że niby nie może rozdawać na telefon numerów KW pomimo że znam nr działki, własciciela nazwiska z domu, daty urodzeń itp…. ( moja babcia jest właścicielem ) to i tak mi nie podali nr KW znając nr Działki.

     2. pozostaje tylko jeden problem jeśli ktoś nagra rozmowę urzędnik straci pracę i dostanie wyrok za ujawnienie danych.

 2. Witam. Czy ktoś mógłby podpowiedzieć: mam zamiar zakupić nieruchomość, działka na której zlokalizowany jest segment. Otrzymałem numer KW działki i jest tam wpisany numer tej działki w dziale „OZNACZENIE NIERUCHOMOŚCI”. Otrzymałem od właściciela pozwolenie na użytkowanie budynku i tu: numer działki zawarty w KW jest inny niż ten który jest w pozwoleniu na użytkowanie. Dodatkowo właściciel jest powiedzmy Pan XX, a w pozwoleniu na użytkowanie jest wpisana jakaś inna osoba. Tu się pojawia moje pytanie czy, ktoś podesłałem mi błędny numer KW lub Pozwolenia na użytkowanie? Dodatkowo pytanko gdzie można sprawdzić czy np. dany numer KW należy do konkretnej działki? Gdzie można zdobyć mapkę danej lokalizacji, aby to sprawdzić?

  1. Jedynym legalnym dokumentem, który rozwiewa wątpliwości co do statusu nieruchomości jest Księga Wieczysta.
   Mapka z numerami działek może być udostępniona w linku podanym w artykule (po odpowiednim przybliżeniu pojawia się numer określonej działki) – jednak mogą one być niedokładne. Najlepiej jest udać się do właściwej dla danej działki Geodezji (wydział Geodezji w Urzędzie Powiatu) i wyjaśnić tam na miejscu wszelkie wątpliwości 🙂

 3. oOec za życia przepisał na mojego brata pole. Po kilku latach uprawy, a póżniej dzierżawy wspomnianego pola brat je sprzedał.Dzisiaj zarówno ojciec jak i brat nie żyją, a ja do działu spadku potrzebuję informacje dot. roku przepisania przez ojca na brata pola. Chodzi o to czy minęło 10 lat od chwili przepisania do śmierci ojca tego pola.Jeżeli nie minęło 10 lat to ta darowizna wchodzi do masy spadkowej mojej bratowej.Może ktoś wie jak doszukać się tej informacji. W urzędzie gminy twierdzą, żę wynika to z księgi wieczystej, ale żeby dostać się do księgi muszę mieć chociaż numer działki, a tę informację ma jedynie bratowa, ale……nie poda. Co robić w takim przypadku.Sandra

  1. Proponuję iść do prawnika. Z doświadczenia mówię, że samemu można sobie sprawę tak zagmatwać, że później taka wizyta i tak będzie konieczna a i zdecydowania droższa. Jeśli chodzi o sam numer działki, to można wyszukać w geoportalu.

 4. a mi się udało – zależy od osoby po drugiej stronie telefonu a także od Ciebie w jaki sposób rozmawiasz i przedstawisz sprawę – ja połączyłem się z naczelnikiem geodezji powiedział że raczej nie udzielają takich info przez tel bo nie wiadomo kto dzwoni ale zaniósł słuchawkę Pani która się tym zajmuje – powiedziałem uprzejmie że jestem u notariusza i potrzebuję nr księgi żeby uzyskać precyzyjną odpowiedź na możliwe opcje przepisania nieruchomości o czym nie wiedziałem wcześniej i otrzymałem nr księgi po podaniu adresu – więc można

 5. Jestem zainteresowana zakupem działki w konkretnym miejscu. Sprawdziłam na geoportalu, jest tam kilkanaście numerów działek. Skoro podawanie numerów KW osobom „nieuprawnionym” nie jest możliwe, jak dowiedzieć się, kto jest właścicielem? Czy będzie chętny sprzedać działkę? Czy są one budowlane…? Wynająć detektywa? Wszystkie działki, które mnie interesują są obecnie niezabudowane, w okolicy jest raptem 1 dom. Ma ktoś pomysł?

 6. Wszystko możesz sprawdzić anonimowo przez Internet, wystarczy że posiadasz tylko adres nieruchomości lub numer geodezyjny działki.

 7. Witam! Czy ktoś może wie jak rozwiązać mój problem. A mianowicie. Moja babcia razem z dziadkiem nie przepisali domu i pola nikomu, a zmarli. Nie ma żadnych dokumentów. A dzieci ich chcą sprzedać to
  co jest, no ale nie ma właściciela i dokumentów. Co zrobić, by uporządkować sprawy. Za informacje dziękuję.

  1. Dzieci zmarłych muszą wystąpić o stwierdzenie nabycia spadku. Wówczas zostaną uznani za właścicieli (współwłaścicieli) nieruchomości i będą mogli nią dysponować, np. sprzedać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *