Odrzucenie spadku – jak uniknąć dziedziczenia długów?

0
(0)

Dla większości osób temat spadku wiąże się z tematem przejęcia nieruchomości, środków pieniężnych zmarłego czy np. samochodu. Mimo wielu formalności zwykle udaje się doprowadzić do dziedziczenia i w jego efekcie – pewnego wzbogacenia. Tymczasem niestety czasami mamy do czynienia ze spadkiem, na który składają się same (lub prawie same) długi. I nie jest to wcale sytuacja aż tak rzadka. Dlatego warto zawczasu dowiedzieć się, czy i jak da się uniknąć dziedziczenia długu. Przedstawiamy sposoby na odrzucenie kłopotliwego spadku.

Zrzeczenie się spadku

Zrzeczenie się spadku jest opcją pozbycia się problemu, zanim jeszcze zaistnieje. Można bowiem zrzec się spadku za życia spadkodawcy. Jest to dobra decyzja, jeśli mamy wiedzę, że dziedziczenie dotyczyć będzie długów. Jak zatem dokonać zrzeczenia się spadku, inaczej nazywanego zrzeczeniem się dziedziczenia?

Otóż w tym celu należy zawrzeć w formie aktu notarialnego umowę o zrzeczeniu się praw do spadku po śmierci spadkodawcy – czyli w przyszłości. Umowa taka musi być zawarta przed notariuszem, nie może być zwykłą umową pisemną ani tym bardziej ustną. Co jednak ważne, zrzeczenie się spadku wiąże się także z wyzbyciem się prawa do zachowku. Samowolna rezygnacja ze spadku (niezależnie, czy będą to same długi, czy też spadek będzie miał jakąś wartość) to także oddanie prawa do zachowku.

Podejmując jednak taką decyzję o zrzeczeniu się prawa do dziedziczenia, należy pamiętać o jeszcze jednym aspekcie. Wskutek tego wyboru tracą bowiem prawa do spadku także zstępni (a więc dzieci czy wnuki) osoby, która podpisała taką umowę zrzeczenia. Jednak od tej zasady mogą być wyjątki – inne postanowienia umowne w tym zakresie.

Odrzucenie spadku – terminy

Po śmierci danej osoby niemożliwe jest już zrzeczenie się spadku. Tu pojawia się instytucja odrzucenia spadku. Wolę odrzucenia spadku trzeba przełożyć na konkretną decyzję w ciągu 6 miesięcy. Termin ten liczy się od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się, że ma dziedziczyć. Niekoniecznie jest to więc 6 miesięcy od dnia śmierci spadkodawcy. Liczy się tu otrzymanie informacji o tzw. powołaniu do spadku przez daną osobę.

Jeżeli minie termin na odrzucenie spadku (w którym także mamy czas na podjęcie decyzji odwrotnej – czyli o przyjęciu spadku), z mocy prawa spadek zostaje przyjęty z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. Taka forma dziedziczenia oznacza, że za ewentualne długi spadkowe odpowiada się do wysokości wartości otrzymanego spadku. Spadkobierca nie będzie więc odpowiedzialny swoim majątkiem za długi zmarłego krewnego. Mimo to cała procedura przyjęcia z dobrodziejstwem inwentarza i późniejsza spłata długów często są czasochłonne i skomplikowane.

Jeśli natomiast nie odrzucimy spadku w terminie, możemy starać się o uchylenie skutków oświadczenia woli. Wymaga to jednak od nas sporo energii. Błąd i niewiedzę należy udowodnić w postępowaniu sądowym. Warto zatem wcześniej podjąć odpowiednie kroki, by później nie musieć naprawiać skutków swojej nieterminowości i nierzetelności.

Odrzucenie spadku u notariusza

Wygodną formą na odrzucenie spadku jest odrzucenie spadku u notariusza. Jest to rozwiązanie szybsze niż postępowanie sądowe, jednak droższe. Należy najpierw skontaktować się z notariuszem i uzyskać informacje o potrzebnych dokumentach. Jeśli stan prawny będzie jasny, a dokumenty zgromadzimy szybko, odrzucenie spadku u notariusza powinno pójść sprawnie.

Notariusz jest fachowcem i profesjonalistą, więc jeśli zależy nam na wygodzie i czasie, warto skontaktować się z nim w sprawie odrzucenia spadku. Należy tylko pamiętać, że i na tę formę działania mamy 6 miesięcy.

Artykuł powstał przy współpracy z https://www.odpowiedziprawne.pl/

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 0 / 5. Ocen: 0

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *