Kiedy opłaca się założyć konto walutowe?

0
(0)

Należysz do osób chętnie spędzających wakacje za granicą? A może więcej przyjemności sprawia Ci odkrywanie bogatego asortymentu zagranicznych sklepów online? Na pewno masz już za sobą rozważania na temat wad i zalet różnych form płatności. Posiadając konto walutowe z kartą płatniczą w obcej walucie, unikasz konieczności odwiedzania kantorów i noszenia ze sobą gotówki. To rozwiązanie korzystne także dla osób pracujących poza Polską. Rachunki w euro i dolarach stały się praktycznie standardem w ofertach polskich banków. Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź poniżej.

Jak działa konto walutowe?

Dla osób, które posługują się nie tylko złotówkami, konta walutowe są opłacalną i wygodną opcją. Działanie tego typu produktu opiera się na prostych zasadach:

  • bank posiada swój kantor internetowy, dzięki czemu możliwa jest wymiana pieniędzy po korzystnym kursie,
  • na rachunku przechowywane są obce waluty,
  • płatności zagraniczne, wypłata środków z bankomatów w różnych krajach i wysyłanie przelewów są zwolnione z opłat za przewalutowanie.

W związku z tym, że coraz więcej osób posiada konto walutowe, banki oferują bardziej konkurencyjne warunki. Taki rachunek charakteryzuje się niskim kosztem utrzymania, a jego założenie z reguły jest darmowe.

Korzyści z posiadania takiego rachunku

W zależności od potrzeb, każdy użytkownik odczuje korzyści, jakie przynosi konto dewizowe (to mniej powszechna nazwa tej samej usługi). Przede wszystkim są to oszczędności oraz komfort wynikający z łatwości dokonywania transakcji. Planując wakacje w bardziej odległym miejscu, nie trzeba podróżować z portfelem pełnym gotówki. Inny przykład stanowi spłata kredytu hipotecznego np. we frankach szwajcarskich – można obniżyć wysokość raty ze względu na brak opłaty za spread na koncie walutowym.

Jeszcze więcej zalet

Pracując za granicą, unikniesz trudności przy zakładaniu rachunku w zagranicznym banku, ponieważ Twoje wynagrodzenie będzie przelewane na polskie konto walutowe. Istotny jest też brak ograniczeń oraz kosztów przewalutowania podczas internetowych zakupów – niezależnie od tego, czy chcesz kupić coś w sklepie amerykańskim, czy europejskim. Sprawdzona usługa pozwoli na zachowanie kontroli nad wydatkami bez względu na walutę. Jeśli jesteś zainteresowany oszczędzaniem, możesz zbierać dolary i kupować je w najkorzystniejszym czasie – bez względu na miejsce pobytu.

Dostępne waluty

Zastanawiasz się, jak założyć konto walutowe? Normą jest, że otwarcie takiego rachunku nie wymaga wyjścia z domu – proces przebiega drogą elektroniczną. Uzupełniając wniosek, konieczne będzie podjęcie decyzji, w jakich walutach będzie prowadzony.

Standardowo w ofertach banków znajdują się:

  • dolar,
  • euro,
  • frank szwajcarski,
  • funt szterling.

Następny krok to zamówienie karty płatniczej. Jeśli konto jest wielowalutowe, dostępna będzie jedna karta, która podczas płatności „rozpoznaje” walutę i pobiera pieniądze bez kosztów przewalutowania.

Jak „doładować” konto?

Żeby zacząć korzystać z rachunku, trzeba posiadać na nim odpowiednią kwotę. Możliwości może być kilka – dla osób preferujących tradycyjne rozwiązania wygodnie będzie pójść do oddziału i wpłacić gotówkę. Jeśli założyłeś konto walutowe i chcesz otrzymywać na nie wpływy, wystarczy podać numer rachunku – IBAN – rozpoczynający się dwucyfrowym kodem kraju oraz kod BIC/SWIFT, identyfikujący bank. W przypadku, gdy dana instytucja nie ma usług kantoru online, można skorzystać z innych opcji dostępnych w internecie. Najczęściej wiąże się to z dodatkową rejestracją. Jak wpłacić euro na konto walutowe? Po zakupie obcej waluty przelewa się środki na rachunek.

Czy konto walutowe może być darmowe?

Przechowywanie pieniędzy na kontach walutowych może być bezpłatne, przy czym z reguły wiąże się z koniecznością spełnienia jednego lub kilku dodatkowych warunków, np.:

  • utrzymanie salda rachunku na określonym przez bank poziomie,
  • wykonanie danej liczby transakcji w miesiącu kartą płatniczą,
  • przestrzeganie ograniczonej liczby wypłat z bankomatów.

W przypadku wykonywania zagranicznych przelewów poza kraje Unii Europejskiej, warto zapoznać się z taryfą, żeby uniknąć niepotrzebnego obciążenia.

Wybierz właściwy bank

Wielu Polaków posiada już konto walutowe. Zakupy w internecie zauważalnie zwiększyły swoją popularność. Posiadając kartę w obcej walucie, nie ma powodów do przejmowania się jakimikolwiek ograniczeniami. Taki rachunek przynosi też znaczące korzyści osobom często wyjeżdżającym za granicę. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak proste mogą być zakupy czy podróże, sprawdź ofertę Santander Bank Polska. Komfortowe użytkowanie, oszczędności i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Przekonaj się już dziś!

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 0 / 5. Ocen: 0

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *