Jak wybrać przyczepkę rowerową dla dziecka?

4.6
(10)

Jak wybrać przyczepkę rowerową dopasowaną do naszych potrzeb? Jakie są rodzaje przyczepek rowerowych dla dzieci? Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Nie jest to łatwe zadanie, ale postaram się Wam je ułatwić. Omówię najważniejsze aspekty, takie jak: amortyzacja, bezpieczeństwo, dodatki, a także ogólne wady i zalety przyczepek. Czyli wszystko co powinniście wiedzieć przed zakupem przyczepki rowerowej dla swojego dziecka!

Jakie są rodzaje przyczepek rowerowych?

Przyczepka dla jednego dziecka

Przyczepki pojedyncze to najpopularniejszy rodzaj przyczepek rowerowych. Jeśli nie planujemy przewozić dwójki dzieci to nie ma się nad czym zastanawiać. Zajmują najmniej miejsca, są wygodne w użyciu i oczywiście tańsze niż ich dwuosobowe odpowiedniki.

Z czystym sumieniem mogę polecić Querido Kidgoo, najtańsze oferty znajdziecie tutaj.

Przyczepki dwuosobowe dla dzieci

Główną zaletą przyczepek dwuosobowych jak łatwo się domyśleć jest możliwość przewożenia jednego lub dwojga dzieci jednocześnie. W przypadku gdy przewozimy tylko jedno dziecko w takiej przyczepce, należy przepiąć pasy na środek.

Wadą przyczepek dwuosobowych jest na pewno ich rozmiar. Przyczepki te są dosyć ciężkie i szerokie. Zdarzają się problemy ze zmieszczeniem w furtkach, windach i innych wąskich przejściach. Osobiście używam przyczepki Querido kidgoo2, więc wiem o czym mówię 😉
Polecam przed zakupem sprawdzić dokładnie wymiar przyczepki, bo moja w bagażniku zmieściła się „na styk”.

Jak wybrać przyczepkę rowerową dla dziecka?
Qeridoo Kidgoo 2

Przyczepki do biegania i spacerowania (3w1)

Wielofunkcyjne przyczepki są zazwyczaj najdroższą opcją u każdego z producentów, ale są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas z dziećmi, nie tylko na rowerze. Przyczepki tego typu mają trzy funkcje:

  • przyczepka rowerowa
  • wózek do biegania
  • wózek spacerowy

Jedną z tych przyczepek jest właśnie querido kidgoo2, której używam i nie narzekam na żadną z tych funkcji.

Jakie są dodatki do przyczepek?

Wkładki dla niemowląt

Najważniejszym dodatkiem jaki musimy kupić w przypadku niemowląt jest wkładka do przyczepki, zwana inaczej hamaczkiem. Jak wybrać przyczepkę z wkładką dla niemowlaka?
Wkładkę powinniśmy dokupić, jeśli nasze dziecko nie potrafi samodzielnie siedzieć lub siedzi jeszcze niestabilnie. Producenci zalecają przewożenie niemowląt w hamaczkach z uwagi na pasy bezpieczeństwa, które są nieodpowiednie dla niemowląt, a także możliwe uszkodzenie kręgosłupa, o którym więcej napiszę poniżej. Wkładki możemy stosować nawet do 18 miesiąca życia i 14kg. Niektóre leżaki możemy regulować i dostosowywać do wzrostu naszego dziecka.

Queridoo niestety nie produkuje własnych wkładek dla niemowlaków, ale współpracuje z niemiecką firmą Weber, która oferuje dwa modele hamaczków kompatybilnych z ich przyczepkami.

Pierwsza wkładkaWeber – wkładka sztywna do przyczepki Queridoo

Wkładka Weber do przyczepki Querido – sztywna
  • przeznaczona dla dzieci od 1 do 9 miesiąca życia
  • sztywna konstrukcja, bez regulacji
  • waga dziecka maksymalnie 9kg
  • waga hamaczka: 550g

Jest to tańsza opcja, kosztuje około 330zł, jej minusem jest brak regulacji i ograniczenie do 9kg. Niektóre dzieci dosyć szybko osiągają taki wynik i wtedy wkładka może okazać się bezużyteczna.
Może się zdarzyć, że dziecko przekroczy tę wagę, a nie będzie jeszcze samodzielnie siedzieć (tak było w przypadku mojego dziecka).
Pozostaje nam wtedy tylko druga opcja.

Druga wkładka – Weber Clou – wkładka regulowana do przyczepki Queridoo

  • przeznaczona dla dzieci od 1 do 18 miesiąca życia
  • aluminiowa, regulowana rama
  • regulowane oparcie od 35cm do 55cm
  • waga dziecka maksymalnie 14kg
  • waga hamaczka: 550g
  • spełnia europejskie normy EN 71-1, EN 71 -2, EN 71-3, EN12790 5.8.7
  • obicie z lepszego materiału niż w tańszej wersji

Cena takiej wkładki to około 650zł.

Jak wybrać przyczepkę dla niemowlaka
Wkładka Weber Clou do przyczepki Querido – regulowana

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Amortyzacja

Ważnym i często pomijanym aspektem jest amortyzacja. Warto na to zwrócić uwagę, zwłaszcza jeżeli chcemy przewozić młodsze dzieci.
Roczne dziecko jest mało stabilne, w zasadzie dopiero co nauczyło się siedzieć, więc samo niewiele amortyzuje wstrząsy. Jeśli mięśnie dziecka są jeszcze za słabe to wstrząsy mogą obciążyć kręgosłup. Jak wybrać przyczepkę bezpieczną dla kręgosłupa naszego dziecka?

Amortyzacja w przyczepkach nie jest obowiązkowa i jeżeli chcemy przewozić dzieci powyżej drugiego roku życia i planujemy jeździć tylko po równych terenach miejskich to możemy zakupić przyczepkę bez amortyzacji. Jednak według mnie warto trochę dopłacić i nie mieć żadnych wątpliwości jak zechcemy pojeździć trochę po lesie.

Osłona przed wiatrem, deszczem i piaskiem

Musimy być przygotowani na różne warunki atmosferyczne. Przyczepki w większości przypadków są do tego dobrze przygotowane. W przyczepkach do przewożenia dzieci montuje się po kilka warstw, które osłaniają dziecko przed:

  • deszczem
  • wiatrem
  • słońcem
  • piaskiem i kamieniami

Możemy zakładać i zdejmować poszczególne warstwy według naszych potrzeb. W przyczepkach Qeridoo zamontowane są specjalne okienka z siatką, które możemy odsłonić w przypadku nałożenia osłony przeciwdeszczowej. Dzięki temu dziecko jest osłonięte przed deszczem i zachowana jest odpowiednia wentylacja.

Dodatkowe miejsce na bagaż

Dużą zaletą przyczepek rowerowych jest bagażnik. Na wyprawy rowerowe zabieramy często prowiant, wodę, rzeczy na przebranie, termosy, a także cały sprzęt do tzw. pieluchowania jeśli jeździmy z młodszymi dziećmi.
Bagażnik w przyczepce przydaje się jeszcze bardziej, przy kilkudniowych wyprawach, gdzie tych bagaży jest jeszcze więcej.

Thule Coaster XT - bagażnik
Thule Coaster XT – bagażnik

Wszystkie przyczepy mają główny schowek za siedzeniam. Tam możemy umieścić największe rzeczy. Dodatkowo, większość modeli ma również schowek w pokrywie bagażnika. Poza tym pozostaje jeszcze trochę miejsca w samej kabinie wózka. Pod nogami dziecka bez problemu możemy przewozić, np. zabawki.

Warto wziąć ten aspekt pod uwagę, zwłaszcza jeśli planujemy dłuższe wyprawy. Przy kilkudniowych wycieczkach, prawdopodobnie będzie konieczne jednak zaopatrzenie się również w sakwy rowerowe.

Jeśli chodzi o wielkość bagażnika to wygrywają oczywiście przyczepki dwuosobowe. Największe bagażniki mają przyczepki Croozer, Qeridoo oraz Thule.

Regulacja kierownicy

Regulacja kierownicy - jak wybrać przyczepkę dla dziecka
Thule Coaster XT – regulacja kierownicy

Regulacja kierownicy bardzo przydaje się w trybie spacerowym i biegowym. Wózki ze średniej i wyższej półki zazwyczaj mają regulowane kierownice. Tańsze wózki, np. jeden z tańszych modeli Thule Coaster XT, posiada kierownicę sztywną, którą umożliwia nam ustawienie regulacji tylko w dwóch poziomach. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że w trakcie regulacji trzeba zdemontować kierownicę. Ale jeśli nie zamierzamy często korzystać z tej opcji to nie jest to duże utrudnienie.
Przyczepkę Thule Coaster XT możemy kupić za około 1600-1700zł
Pozostałe przyczepki firmy Thule kosztują od 3000zł do 7000zł

Osłona przeciwdeszczowa i spód przyczepy

W trakcie wycieczki rowerowej może zaskoczyć nas deszcz. Warto zwrócić uwagę, na spód przyczepy. Tańsze przyczepki zazwyczaj nie mają dodatkowej izolacji od spodu i szybko przemakają. Woda nie przemoknie prawdopodobnie aż do siedziska dziecka, ale może być to dla nas uciążliwe, zwłaszcza jeżeli planujemy wycieczki dłuższe niż jednodniowe.

Producenci z wyższej półki, np. Thule używają grubych tkanin i montują dodatkową izolację od spodu w postaci plastikowego lub gumowego dna. Burley D’Lite X np. jest wyposażony w gumową matę, którą można wyjąć i wyczyścić.

Składanie przyczepki

Jak wybrać przyczepkę - składanie przyczepki
Składanie przyczepki Qeridoo

Składanie przyczepki jest ważnym aspektem ze względu na spore rozmiary przyczepek rowerowych. Wysokiej klasy przyczepki, np. Thule czy Burley, mają to całkiem dobrze dopracowane. Qeridoo też wypada pod tym względem całkiem nieźle.

Od ilu lat? Od którego miesiąca zacząć?

Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z technicznego punktu widzenia możliwe jest to nawet od pierwszego miesiąca, np. za pomocą wkładki dla niemowlaka, o której pisałem wyżej. Trudniejszym pytaniem jest, od jakiego wieku przewożenie dziecka w przyczepce jest bezpieczne?
Tutaj musimy kierować się własnym rozsądkiem i samemu ocenić, na ile nasze dziecko jest na to gotowe. A także samemu dostosować długość i intensywność naszych wycieczek. Jeśli chcemy trochę „twardszych danych” to można zajrzeć do instrukcji producenta.
I tutaj też nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Croozer i Queridoo dopuszczają przewożenie dzieci od 1-2 miesiąca życia (oczywiście z wkładką). Inni producenci, jak np. Thule czy Burley rekomendują rozpoczęcie tego sposobu podróżowania dopiero od 12-go miesiąca życia.
Sam zacząłem korzystać z przyczepki, gdy mój syn miał 6 miesięcy i nie miałem wrażenia, że to za wcześnie. Ale każde dziecko jest inne i rodzic sam musi ocenić, czy dziecko jest na to gotowe.

Używane przyczepki rowerowe

Jak wybrać używaną przyczepkę rowerową? Zakup używanej przyczepki jest trochę trudniejszy, bo samemu musimy sprawdzić i ocenić w jakim jest stanie. W trakcie oglądania przyczepki używanej trzeba zwrócić uwagę, czy posiada sprawne osie, koła, zamki, a także czy powłoka chroniąca przed deszczem jest szczelna.

Kupując używaną przyczepkę często rezygnujemy z gwarancji, możemy także napotkać na problemy z ewentualną naprawą przyczepki, jeżeli kupimy jakiś dużo starszy model.

Tak jak już wcześniej pisałem, przyczepki trzymają swoją cenę. Mnie osobiście odstraszyła mała różnica między przyczepką używaną a nową, dlatego zdecydowałem się na nową.

Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Ile kosztuje przyczepka rowerowa dla dzieci?

Przyczepki rowerowe do 1000zł

Najtańsze przyczepki rowerowe dla dzieci kosztują około 350-400zł.
W przedziale cenowym 350-1000zł mamy do wyporu przyczepki mniej znanych producentów: Kindereo, Vidaxl, GUTO

  1. Kindereo 2-osobowa przyczepka 3w1 – cena: około 450zł
  2. VidaXL – cena: około 480zł

Jeśli nie mamy zbyt dużego budżetu i zbyt dużych wymagań co do jakości, powyższe propozycje mogą być dobrym rozwiązaniem. Przyczepki do 1000zł są wykonane z mniej trwałych materiałów, ale jeśli nie zamierzamy bardzo dużo z niej korzystać, mogą spełnić nasze oczekiwania. W tym przedziale cenowym polecam również rozejrzeć się także za przyczepką używaną. Polecam zapoznać się z zestawieniem: przyczepka rowerowa do 1000zł. Opisałem tam kilka modeli, które mieszczą się w tym budżecie.

Przyczepki rowerowe do 2000zł

W przedziale cenowym 1000-2000zł mamy już dużo lepszy wybór. Pojawiają się już przyczepki znanych producentów, takich jak Burley, Qeridoo, a nawet Thule.

  1. Burley Minnow – cena: około 1100zł
  2. Burley Bee – cena: około 1250zł
  3. Weeride Buggy Go Deluxe – cena: około 1500zł
  4. Thule Coaster XT – cena: około 1600zł
  5. Qeridoo SpeedKid 2 – cena: około 1750zł

W zestawieniu: przyczepka rowerowa do 2000zł znajdziecie także inne modele w tym budżecie.

Przyczepki rowerowe do 3000zł

Powyżej 2000zł mamy do wyboru już całkiem solidne przyczepki znanych producentów. W tym przedziale cenowym mamy do wyboru kilka modeli ze średniej półki najlepszych producentów.

  1. Qeridoo Sportex1 – cena: około 2100zł
  2. Qeridoo Sportex2 – cena: około 2300zł
  3. Burley D’lite – cena: około 2500zł
  4. Thule Chariot Lite 1 – cena: około 2700zł

Czy przyczepki dla dzieci są bezpieczne?

To częste pytanie, które pojawia się przy zakupie przyczepki rowerowej. Sam miałem podobne obawy w trakcie zakupu. Jedną z obaw jest ewentualna wywrotka.
Co w przypadku, gdy przewrócimy się w trakcie jazdy z przyczepką rowerową? Mocowanie przyczepki skonstruowane jest w taki sposób, że przewrócenie się naszego roweru nie powoduje przewrócenia się przyczepki. Przyczepki mają dosyć nisko ułożony środek ciężkości, więc nawet najechanie z dużą prędkością na większy kamień kończy się tylko większym wstrząsem.

Wady i zalety przyczepki rowerowej

Jakie są największe wady przyczepek rowerowych?

Wadą przyczepek rowerowych jest na pewno ich rozmiar i waga. Trzeba dobrze zastanowić się czy mamy dość miejsca na przechowywanie i przewożenie przyczepki. Tak jak już pisałem wcześniej, przyczepka niekoniecznie musi zmieścić się w drzwiach, przejściu, czy bagażniku Waszego samochodu, zwłaszcza przyczepka dwuosobowa.

Przyczepka nie jest też najlepszym rozwiązaniem na krótkodystansowe wyprawy, jeżeli nie mamy wygodnego miejsca do przechowywania. Wyniesienie przyczepki z piwnicy, rozłożenie i przymocowanie do roweru może zniechęcić jeżeli zamierzamy tylko podrzucić dziecko do przedszkola. Tutaj niestety wygrywa fotelik rowerowy. Ale i takie wyprawy nie będą problemem, jeśli przyczepkę przechowujemy, np. w garażu.

Kolejną wadą jest niewątpliwie cena. Ceny najtańszych, w miarę sensownych przyczepek zaczynają się od 1000-2000zł. Warto się zastanowić, czy skorzystamy z funkcji wózka biegowego czy spacerówki. Jeśli nie lubimy biegać, warto odpuścić sobie te funkcje i kupić tańszy model. Pocieszeniem jest to, że przyczepki używane trzymają swoją cenę i prawdopodobnie za kilka lat będziemy mogli odzyskać sporą część pieniędzy.

Jakimś minusem przyczepki jest też fakt, że trudno ją zabezpieczyć przed kradzieżą. Nie jest to niemożliwe, możemy próbować przypiąć zabezpieczenie do ramy przyczepki, ale często będzie można je zdjąć rozkręcając przyczepkę. Także takie rozwiązania tylko na krótsze postoje.

Jakie są zalety przyczepek rowerowych?

Dużą zaletą przyczepki rowerowej jest na pewno wygoda i bezpieczeństwo dziecka. Przyczepka jest dużo lepsza pod tym względem od fotelika rowerowego.

Dziecko może spać w trakcie jazdy w pozycji leżącej. Głowa dodatkowo jest podtrzymywana przez specjalne poduszki.

Dodatkowym atutem przyczepek jest bagażnik, dzięki niemu często nie musimy dodatkowo zaopatrywać się w sakwy, bo miejsca jest w nich sporo.

Przyczepki 3w1 i 2w1 posiadają więcej funkcji, więc nie musimy zabierać dodatkowego wózka na kilkudniowe wyjazdy, bo bez problemu możemy go przekształcić w spacerówkę lub biegówkę.

Zaletą jest na pewno też to, że możemy bardzo wcześnie zacząć podróżować ze swoimi dziećmi. Z wkładką dla niemowląt możemy jeździć już z niemowlakami.

Podsumowanie

Jeśli udało Ci się przebrnąć przez cały artykuł to pewnie zdajesz sobie sprawę, że zakup przyczepki rowerowej nie jest łatwym zadaniem 😉 Starałem się w tym artykule odpowiedzieć na pytanie: „Jak wybrać przyczepkę rowerową?” i zebrać wszystkie najważniejsze informacje na ten temat w jednym miejscu. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu będzie Wam łatwiej wybrać przyczepkę rowerową, która pasuje do Waszych potrzeb. Jeśli czegoś w nim brakuje, napiszcie o tym w komentarzu!

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 4.6 / 5. Ocen: 10

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

4 komentarzy odnośnie “Jak wybrać przyczepkę rowerową dla dziecka?

  1. Przyczepka rowerowa to fajna sprawa, ale trochę sporo to kosztuje jak ktoś nie chce za często z tego korzystać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *