Co oznacza wzorcowanie czujnika siły?

0
(0)

Użyteczność czujnika tensometrycznego jest uzależniona od jego dokładności. Im wyższa precyzja pomiaru, tym więcej możliwych zastosowań. W niektórych zastosowaniach przemysłowych czujnik musi działać wprost idealnie, aby w ogóle można było mieć z niego jakikolwiek pożytek. Właśnie dlatego wykonuje się wzorcowanie. Jednak czym ono tak właściwie jest i na czym polega?

Wzorcowanie, czyli wstęp do kalibracji

W celu uzyskania dokładności pomiarów czujniki siły poddaje się kalibracji. Najczęściej dotyczy ona dostosowania działania urządzenia do normy ISO 379. Oczywiście pod uwagę można brać też inne normy, jednak ta jest najdokładniejsza i najbardziej renomowana – uznawana w zasadzie na całym świecie. Wykonanie kalibracji jest możliwe jedynie po wcześniejszym poznaniu pomiarów dokonywanych przez dany przetwornik i porównaniu ich z pomiarem właściwym, czyli ze wzorcem kalibracyjnym. Właśnie ten proces – dokonania pomiaru i jego porównania – określa się wzorcowaniem czujnika tensometrycznego.

Jak wzorcować czujnik tensometryczny

Wiesz już, czym jest wzorcowanie. Jednak w jaki sposób wzorcuje się czujnik tensometryczny? Otóż w tym celu konieczne jest obciążenie przetwornika i odczytanie pomiaru. Warto podkreślić, że należy przy tym uwzględnić niepewność przetwornika przy danym kroku obciążania. Niemniej pomiaru dokonuje się jednym z dwóch sposobów. Pierwszy to wykorzystanie zwykłych odważników. Niemniej niektórzy specjaliści są krytyczni wobec tej metody, wybierając alternatywne rozwiązanie. Jest nim obciążanie siłownikiem hydraulicznym. W tym przypadku do odczytania pomiaru trzeba użyć bardzo dokładnego przetwornika tensometrycznego.

Prawidłowo funkcjonujący czujnik siły

Zależy Ci na wiarygodnych pomiarach? Chcesz mieć pewność, że odczytujesz trafne parametry, dzięki czemu podejmujesz dobre decyzje i nie notujesz w swojej firmie strat spowodowanych błędami? W takim razie zdecyduj się na kalibrację, a tym samym również wzorcowanie czujnika siły. Jeśli zabieg wykona odpowiedni ośrodek, masz pewność poprawnego działania czujnika.

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 0 / 5. Ocen: 0

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *