Co to są macierze dyskowe?

0
(0)

Często spotykane pojęcie związane bezpośrednio z serwerami. Służą do usprawnienia pracy serwera i sprawiają, że dane są jeszcze bardziej bezpieczne. Na czym polega dokładnie ich działanie? Zapraszamy do artykułu!

Co zapewniają macierze dyskowe?

Macierze dyskowe, to zbiór wieli dysków twardych SSD. Wszystkie one połączone w macierze zapewniają zwiększone bezpieczeństwo danych, większą prędkość odczytu, zapisy oraz dostępu do danych a także maksymalizacje pracy na danych, która staje się znacznie wydajniejsza. Dodatkowo gwarantują wzrost wydajności i możliwości samego serwera oraz możliwość tworzenia wielu rodzajów kopii zapasowych.

Połączenie dysków w macierz zapewnia zwiększenie wydajności, która nie byłaby możliwa posiadając jedynie kilka dysków, które nie są połączone w macierze. Zoptymalizowanie pracy w firmy czy instytucji możliwe jest właśnie dzięki wykryciu przez komputer tego rodzaju dysku logicznego.

Jakie funkcje gwarantuje macierz dyskowa?

Oprócz samego sprzętu, czyli dysków, macierz to także:

  • Wykorzystywanie dysków SSD, jako pamięci CACHE dla innych dysków.
  • Dedyplikacja, czyli usuwanie albo kompresowanie zduplikowanych plików.
  • Snapshoty, czyli rodzaj zapisu danych, znanych potocznie jako kopie migawkowe. Ciekawym udogodnieniem jest możliwość zaprogramowania snapshota tak, aby wykonywał się ona automatycznie co jakiś czas. Wówczas optymalizujemy i automatyzujemy ochronę danych w firmie.
  • Replikacja, czyli łączenie dwóch urządzeń i współdzielenie przez nie danych. Wówczas w przypadku awarii jednego z urządzeń, drugie nadal może pracować na danych z pierwszego.
  • Redundacja – czyli duplikowanie komponentów – niektóre macierze posiadają zduplikowane niektóre elementy.

Macierze dyskowe w połączeniu z wydajnymi serwerami (np. serwer dell) mogą zagwarantować szybką pracę na danych ora skuteczną ochronę, dodatkowo eliminując ryzyko wszelkiego rodzaju awarii. Podobnymi dodatkami do serwerów jest raid kalkulator.

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 0 / 5. Ocen: 0

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *