Jak nie marnować jedzenia?

Jak nie marnować żywności?
5
(2)

Co roku marnujemy wiele ton niewykorzystanej, czyli po prostu zmarnowanej żywności. Niesie to za sobą wiele negatywnych skutków. Marnując żywność, musimy brać pod uwagę, że marnujemy własne pieniądze, pracę włożoną w wytworzenie danego produktu, ale także generujemy przez to więcej odpadów. Jak nie marnować jedzenia?

Ile żywności marnuje się rocznie?

Na świecie każdego roku marnujemy 1,3 mld ton jedzenia. Dużo? mało? Wystarczy zauważyć, że stanowi to aż 1/3 całej produkowanej przez nas żywności zdatnej do spożycia.

Ile marnuje się w Polsce?

Jak podają dane Eurostatu (2010 r.) w Polsce marnuje się około 9 mln ton rocznie, co daje nam piątą pozycję w Unii Europejskiej. Znajdujemy się w tej klasyfikacji tuż za: Wielką Brytanią, Niemcami, Francją i Holandią.

Jakie są najczęstsze przyczyna marnowania żywności?

  • przegapienie terminu przydatności do spożycia
  • zakup złego jakościowo towaru
  • niewłaściwe przechowywanie
  • zbyt duże zakupy
  • nieumiejętność wykorzystania składników do innych dań

Jak nie marnować jedzenia – kilka porad

Lista zakupów - kilka porad
Jak robić listę zakupów?

Po pierwsze – policz porcje.

Oblicz sobie orientacyjnie ile osób musisz wyżywić i zapisz listę produktów, które potrzebujesz. Jeśli masz problem z ustaleniem ilości potrzebnych produktów polecamy kalkulator porcji

Po drugie – zrób listę zakupów.

Po ustaleniu ilości danych produktów koniecznie sprawdź przed wyjściem z domu, czy nie posiadasz przypadkiem produktów z listy i zaktualizuj listę zakupów.
Warto także skupić się na właściwym przechowywaniu naszych produktów, gdyż tak jak wcześniej wspominaliśmy, jest to jeden z częstszych błędów.

Prawie co czwarty Polak przyznaje się do marnowania jedzenia. Banki Żywności zwracają uwagę, że w Polsce nadal prawie 2 miliony osób żyje poniżej granicy ubóstwa. Pamiętajmy o tym robiąc zakupy, planując posiłki.

Do robienia listy zakupów polecamy aplikację: Listonic
Listonic w Google play
Listonic w AppStore

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 5 / 5. Ocen: 2

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *