Jak sprawdzić OC po numerze rejestracyjnym?

5
(2)

Za pośrednictwem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego masz możliwość sprawdzenia numeru polisy, znając jedynie numer rejestracyjny samochodu. Poniżej krótka instrukcja, jak sprawdzić OC po numerze rejestracyjnym.

Czym jest ubezpieczenie OC?

OC to skrót od „odpowiedzialność cywilna”, zawarcie takiego ubezpieczenia, zgodnie z brzmieniem art 4 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, przez posiadacza pojazdu mechanicznego za szkody wyrządzone w związku z ruchem pojazdu jest obowiązkowe.

Jak sprawdzić?

Baza danych Ośrodka Informacji UFG zawiera informacje o wszystkich sprzedanych polisach komunikacyjnych OC.  Towarzystwa oferujące ten rodzaj ubezpieczeń mają obowiązek przekazywania informacji o nich do Funduszu.

Jak informuje nas strona internetowa, jeżeli chcesz sprawdzić przez Internet, czy właściciel danego pojazdu posiada ważną umowę ubezpieczenia OC, potrzebny będzie  numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu oraz data zdarzenia.

Dane należy wpisać pod tym linkiem.

Po co?

Informacja o tym czy ktoś wykupił  ubezpieczenie OC  stanowi pomoc tak dla poszkodowanych w wypadkach drogowych, jak i dla firm ubezpieczeniowych. Ma to związek z tym, iż sprawcy kolizji często odmawiają okazania swojej polisy OC.  Sprawdzenie numeru polisy pozwala także na sprawdzenie czy podczas zawierania umów ubezpieczeniowych nie dochodzi do wielokrotnego ubezpieczenia tego samego auta.

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 5 / 5. Ocen: 2

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

1 komentarz odnośnie “Jak sprawdzić OC po numerze rejestracyjnym?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *