Jak zlikwidować działalność gospodarczą?

0
(0)

Likwidacja działalności gospodarczej na szczęście nie jest tak trudnym procesem, jak w przypadku otwierania działalności. 

Wniosek CEIDG-1

Zamykanie jednoosobowej działalności gospodarczej zaczynamy od złożenia wniosku CEIG-1. Ten wniosek możemy złożyć na trzy sposoby:

  • tradycyjnie, w urzędzie miasta lub gminy
  • poprzez stronę www.ceidg.gov.pl
  • przesłanie pocztą

Jestem płatnikiem VAT. Jak rozliczyć się z VAT-u

W takim przypadku przedsiębiorca musi dokonać spisu z natury. Jest to tzw. remanent likwidacyjny.

Nie ma określonych zasad, jak ma wyglądać taki spis z natury, więc pracodawca ma tutaj częściowo wolną rękę. Spis z natury musi jednak zawierać określone dane.

Należy również pamiętać, aby powiadomić na piśmie, na co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem sporządzania spisu naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze jego sporządzenia.

Co to jest spis z natury?

Spis z natury to inaczej wykaz majątku firmy. W wykazie należy uwzględnić środki trwałe, o wartości początkowej większej niż 3 500zł, które były przeznaczone do użytkowania na dłużej niż rok. W przypadku firm zajmujących się handlem, do wykazu należy dodać towary, które są w posiadaniu firmy.

Po około kilkunastu dniach powinniśmy otrzymać decyzję z urzędu i wykreśleniu naszej działalności z ewidencji.

Ale to nie wszystko

Działalność została oficjalnie zamknięta, ale powinniśmy jeszcze pamiętać o rozwiązaniu wszystkich umów. Należy pamiętać, że likwidacja działalności nie zwalnia nas z dotrzymywania podpisanych na firmę umów i wszystkie terminy wypowiedzenia w nich zawarte będą nas obowiązywały!
Przechowywanie dokumentów firmowych

Mimo zamknięcia działalności, przez co najmniej 5 lat jesteśmy zobowiązani przechowywać dokumenty związane z prowadzeniem naszej działalności. Okres ten może wynosić nawet 50 lat w przypadku dokumentów pracowniczych i płacowych.

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 0 / 5. Ocen: 0

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *