Doskwierają Ci problemy z układem oddechowym latem? Drażniący ból w gardle, cieknąca z górnych dróg oddechowych wydzielina i uporczywy kaszel? Wszystkie te objawy mogą wskazywać na przeziębienie. No, ale dlaczego latem? Powodów letniej grypy może być wiele – tak samo, jak sposobów na jej zwalczanie. Który ze sposobów jest jednak najskuteczniejszy?
Dlaczego latem dochodzi do przeziębienia?
Jednym z powodów, przez który latem chorujemy na przeziębienie, jest osłabienie odporności. Takie osłabienie może być wynikiem przewlekłego stresu i wyczerpania psychicznego – ten problem często dotyka studentów w czasie sesji, ale też osoby, które pracują pod presją czasu. Oprócz stresu na występowanie przeziębienia latem może mieć również niewystarczająca ilość snu, alergie, czy też nagłe wychłodzenie ciała – klimatyzacja w zamkniętych pomieszczeniach.
Patent na zdrowie
Do leczenia letniego przeziębienia wykorzystuje się najczęściej syropy, tabletki, okłady, a także inhalacje. Ta ostatnia metoda jest jednak jedną z najskuteczniejszych, ponieważ działa bezpośrednio na zmienione chorobą miejsce w drogach oddechowych. Jest przy tym całkowicie bezbolesna i nieinwazyjna – nie obciąża żołądka, nie trzeba przy niej wykonywać żadnych nakłuć, czy nacięć w skórze. Wystarczy spokojnie oddychać i utrzymywać wyprostowaną pozycję, najlepiej na siedząco.
Inhalacje można wykonywać za pomocą ręcznika oraz zwykłej miski z gorącą wodą z dodatkiem ulubionych ziół (np. mięty) albo olejków eterycznych (np. olejku eukaliptusowego). Inną metodą są nebulizacje, czyli inhalacje z wykorzystaniem nebulizatora. Nebulizator to specjalistyczne urządzenie – można je jednak bardzo łatwo dostać niemal w każdej aptece. Jest bardzo proste w użyciu i czyszczeniu i może być stosowane już od najmłodszych lat życia dziecka. Urządzenie to wytwarza leczniczą mgiełkę, która bardzo szybko przynosi ulgę w różnych dolegliwościach w układzie dróg oddechowych.
W walce z letnim przeziębieniem (i nie tylko)
W aptekach lub w internecie można znaleźć kilka rodzajów nebulizatorów: siateczkowe, ultradźwiękowe oraz kompresorowe. Każde z urządzeń działa w inny sposób:
- Nebulizator siateczkowy – do wytwarzania leczniczej mgiełki wykorzystuje obecną w urządzeniu wibrującą membranę. Zaaplikowana do zbiorniczka substancja lecznicza zostaje wibracjami przepchnięta przez cienką siateczkę, dzięki czemu powstają mikroskopijne cząsteczki leku (aerozol). Nebulizator siateczkowy można również spotkać pod inną nazwą: membranowy.
- Nebulizator ultradźwiękowy – do wytwarzania leczniczej mgiełki wykorzystuje siłę ultradźwięków. Zamontowana w urządzeniu specjalna cienka wibrująca płytka wprawia w ruch płynną substancję leczniczą, co w rezultacie prowadzi do powstawania aerozolu.
- Nebulizator kompresorowy – do wytwarzania leczniczej mgiełki wykorzystuje sprężone powietrze. Obecny w urządzeniu kompresor wytwarza ciśnienie, które przepuszcza przez lek powietrze i w ten sposób powstaje aerozol.
Spośród wyżej wymienionych najbardziej wydajny jest nebulizator siateczkowy. Za jego pomocą można podawać wszystkie leki przeznaczone do nebulizacji. W przypadku nowych leków, które dopiero pojawiają się w aptekach, warto zapoznać się z treścią ulotki lub skontaktować z producentem urządzenia.
Nebulizację stosuje się w leczeniu chorób układu oddechowego o charakterze przewlekłym, ale specjaliści zalecają ją również, jako profilaktykę. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym oraz w sytuacjach zwiększonego zanieczyszczenia powietrza (smog).