Zgubienie dowodu osobistego, co zrobić?

4.5
(2)

Zgubiłeś dowód osobisty, prawo jazdy lub inny dokument potwierdzający Twoją tożsamość? Czym to grozi? Co trzeba w takiej sytuacji zrobić? Na pewno nie możemy zwlekać, ponieważ rocznie dochodzi do nawet do kilkudziesięciu tysięcy przestępstw z wykorzystaniem cudzej tożsamości. Zgubiony dowód osobisty?

Czym grozi zgubienie dowodu osobistego?

Na szczęście ilość wyłudzeń maleje. W 2011 roku było 6841 prób wyłudzeń na łączną kwotę 510 mln zł, a w roku 2012 było już 5663 prób na kwotę 298 mln zł. Ale wciąż są to spore kwoty.

Zgubiony dowód najczęściej jest wykorzystywany do:

  • nadużyć w sektorze bankowym, chodzi tu, np. o wzięcie kredytu, pożyczki. Zazwyczaj w sytuacjach, gdy wzięcia takiej pożyczki wystarcza sam dowód osobisty, choć występują także nadużycia na większą skalę. Rekordziści próbowali wyłudzać w ten sposób nawet po kilka milionów złotych
  • zakupów z odroczoną płatnością
  • podpisywania umów najmu
  • kradzieży wypożyczanych przedmiotów
  • jazdy na gapę, mandaty wypisywane są na dane osobowe, które znajdują się na zgubionym dowodzie osobistym

Co zrobić gdy zgubię dowód osobisty?

Zgubiony dowód osobisty? Musimy złożyć zawiadomienie o zgubieniu osobistego w Urzędzie Gminy, czyli w miejscu, w którym wydawany jest ten dokument. Najlepiej złożyć jednocześnie wniosek o wyrobienie nowego dowodu osobistego.

Następną, bardzo ważną rzeczą, jest zawiadomienie banku. Najlepiej zrobić to w oddziale naszego banku, ponieważ nie wszystkie banki przyjmują zgłoszenia od osób, które nie posiadają u nich rachunku. Jeśli zgubiliśmy dowód osobisty, a nie mieliśmy jeszcze żadnej styczności z usługami bankowymi, udajemy się oczywiście do jednego z banków, które przyjmują zgłoszenia od wszystkich. Jednak w takim przypadku dokonujemy zgłoszenia mając ze sobą specjalne zaświadczenie z Urzędu Gminy o utracie dowodu osobistego.

Lista banków, które zastrzegają dokumenty nawet jeśli nie posiadamy u nich konta:

Bank Gospodarki Żywnościowej SA
Bank Gospodarstwa Krajowego
Bank Pocztowy SA
Bank Polskiej Spółdzielczości SA
Banki Spółdzielczy (tylko niektóre oddziały)
Bank Zachodni WBK SA
Deutsche Bank PBC SA
Getin Bank
Invest Bank SA
Krakowski Bank Spółdzielczy
Meritum Bank SA
Nordea Bank Polska SA
Santander Consumer Bank SA
SGB-Bank S.A.
Societe Generale SA

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 4.5 / 5. Ocen: 2

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

1 komentarz odnośnie “Zgubienie dowodu osobistego, co zrobić?

  1. Najepiej zabezpieczyć dowód w biku lub innych uslugach tego typu. Wtedy dostaniemy info jak ktos bedzie chciał wziąć kredyt na nasze dane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *