Fotoradary to gorący temat i wzbudzający wiele emocji. 19 marca 2013 opublikowano najnowsze rozporządzenie Ministra Transportu z 14 marca 2013 w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące (Dz. U. 2013 poz. 366). Wejdzie ono w życie 27 marca br. Jak rozpoznać nielegalny fotoradar?
Stacjonarne urządzenia rejestrujące (a więc tzw. fotoradary stałe) mogą być ustanowione:
- w obszarze zabudowanym w odległości nie mniejszej niż 500 m od innego stałego fotoradaru na tej drodze,
- poza obszarem zabudowanym – w odległości nie mniejszej niż 2000 m od innego stałego fotoradaru na tej drodze.
Oznacza to ni mniej ni więcej, że każdy fotoradar postawiony w odległości mniejszej od najbliższego jest postawiony nielegalnie a tym samym nie może być podstawą do ukarania. To samo dotyczy tych fotoradarów, które ujawniają naruszenia przepisów ruchu drogowego na określonym odcinku, gdzie nie obowiązuje stała prędkość dopuszczalna a ich długość przekracza: 10km w obszarze zabudowanym albo 20km m poza obszarem zabudowanym.
Jeżeli chodzi o fotoradary przenośne oraz pojazdy dokonujące kontroli, należy zwrócić uwagę na paragraf 8 rozporządzenia.
§ 8. Strażnik gminny (miejski) może wykonywać czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego, o których mowa w art. 129b ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, z zachowaniem następujących warunków:
1) przenośne urządzenie rejestrujące albo pojazd z zainstalowanym w nim urządzeniem rejestrującym umieszcza się w widocznym miejscu drogi, w sposób niepowodujący dodatkowego utrudnienia w ruchu innym jego uczestnikom, ponad wynikający z ograniczeń w obowiązującej organizacji ruchu na tej drodze;
2) przenośne urządzenie rejestrujące oraz pojazd z zainstalowanym w nim urządzeniem rejestrującym nie mogą być umieszczone:
a) w odległości mniejszej niż 500 m od innego urządzenia rejestrującego zlokalizowanego na tej samej drodze i dokonującego pomiarów prędkości w tym samym kierunku ruchu, o ile na odcinku tym nie jest usytuowane skrzyżowanie,
b) na drodze, na której jest zlokalizowane urządzenie, które ujawnia naruszenia przepisów ruchu drogowego na określonym odcinku drogi, dokonujące pomiaru w tym samym kierunku ruchu; (a więc istnieje inny fotoradar po tej samej stronie jezdni – red.)
3) odcinek lub miejsce wykonywania czynności jest oznakowane znakiem drogowym, zgodnie z przepisami o znakach i sygnałach drogowych oraz warunkach technicznych dla znaków, sygnałów drogowych, urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach
Fotoradary powinny być oznakowane,kto jest właścicielem.
Dziś mnie dorwał taki mobilny fotoradar. Szara skrzynka na kółkach ustawiona na trawniku a tuż przed nią (kilka do kilkunastu metrów) na słupie wystawione odpowiednie znaki.
Skąd mam wiedzieć kto jest jego właścicielem
Co zrobić jak dostanę list z nakazem zapłaty. W artykule pisze „Jeżeli chodzi o fotoradary ustawiane przez Straże Gminne, to bardzo często taka nasza odpowiedź będzie skutkowała ich odstąpieniem od ukarania, a ma to związek z brakiem homologacji fotoradaru lub nieznajomością przepisów przez funkcjonariuszy, którzy bardzo często ustawiają fotoradar z naruszeniem rozporządzenia.” ale nie jest wyjaśnione o jaką moja odpowiedź chodzi. Co miałaby zawierać. Czego dotyczyć??
Ostatnio zrobiono mi zdjęcie z przenośnego fotoradaru w terenie zabudowanym przez Straż Gminną.Fotoradar był ustawiony na wjeździe, a auto Strażników Gminnych schowane za domem na prywatnej posesji (na co posiadam dokumentację fotograficzną). Czy w tej sytuacji może mi zostać wystawiony mandat,i jak wrazie czego się od niego odwołać.