Jak sprawdzić, czy samochód jest kradziony?

3
(1)

Kradzież samochodów jest niestety cały czas dosyć popularnym zjawiskiem. Istnieje więc wcale nie małe prawdopodobieństwo, że ktoś będzie chciał sprzedać nam samochód pochodzący właśnie z kradzieży.

Jak zatem sprawdzić, czy samochód nie został skradziony?

Pierwszą rzeczą jaką zalecamy zrobić jest sprawdzenie numeru VIN.

Możemy udać się z tym na policję

Tam podając numer VIN możemy dowiedzieć się, czy istnieje on w policyjnej bazie pojazdów i jaki jest jego status.

Autoryzowana Stacja Obsługi

Wizyta w ASO daje nam kolejne możliwości. Możemy poznać tam bardziej szczegółową historię samochodu. Jeśli będzie się różnić od przedstawianej przez sprzedającego to powinna nam się zapalić już czerwona lampka. W Autoryzowanej Stacji Obsługi możemy również poprosić o sprawdzenie numerów nadwozia, bywa że są one podrabiane lub wręcz przyspawane z innego samochodu.

Firmy sprawdzające, czy auto jest kradzione

Istnieją firmy, które oferują usługę dokładniejszego spradzania statusu pojazdów. Dzięki temu możemy dowiedzieć się również, czy pojazd uczestniczył w jakimś wypadku, jakie miał usterki oraz przeprowadzone prace serwisowe.

Możemy oczywiście takie „śledztwo” przeprowadzić we własnym zakresie, co może być nawet ciekawsze 😉
Europejski rejestr pojazdów

Możemy w nim wyszukać trochę informacji pochodzących z całej Europy. Na pewno możemy tam dowiedzieć się wiele „ciekawych” rzeczy na temat danego pojazdu. Zwłaszcza, jeżeli było ono sprowadzane.

Rejestr zastawów

Może się również zdarzyć, że samochód, który chcemy kupić nie jest jeszcze spłacony. W tym wypadku bank może żądać spłaty długu od nowego właściciela samochodu.
Szczegółowe informacje na ten temat oraz specjalne zaświadczenia możemy uzyskać w Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowanych.

Utracone prawo rejestracji dla aut mocno uszkodzonych

W przypadku aut mocno uszkodzonym mogło zostać odebrane prawo do dalszej rejestracji. Taki samochód jest po prostu złomem, który urzędowo został wykluczony z dalszej eksploatacji.

Zatrzymanie pojazdu, grzywna, a nawet więzienie

Niestety trzeba włożyć sporo wysiłku, żeby dokładnie sprawdzić, czy auto które wpadło nam w oko nie jest kradzione. Ale lepiej tego nie lekceważyć, ponieważ może nam grozić dużo negatywnych konsekwencji jeżeli okaże się, że poruszamy się skradzionym samochodem.
Poza oczywiście zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego oraz pojazdu, możemy zostać jeszcze posądzeni o paserstwo. A za to grozi grzywna, areszt, a nawet więzienie.

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 3 / 5. Ocen: 1

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

1 komentarz odnośnie “Jak sprawdzić, czy samochód jest kradziony?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *