Miałeś stłuczkę samochodem? Możesz sprzedać swoją szkodę.

0
(0)

Kolizje i stłuczki to częste zdarzenia drogowe, z którymi nauczyliśmy się żyć wraz z rosnącą ilością samochodów na naszych drogach. Niosą one za sobą nieraz duże szkody, których efektem jest konieczność naprawy samochodu, a nieraz również uszczerbek na zdrowiu. W wyniku takiego zdarzenia, właściciel samochodu biorącego w nim udział może liczyć na odszkodowanie. Niestety, o ile roszczenia wobec ubezpieczyciela są sprawą oczywistą, o tyle wypłata przez niego odszkodowania w należnej wysokości – już niekoniecznie. Firmy ubezpieczeniowe stosują politykę zaniżania odszkodowania, które nie pokrywa w całości naprawy szkody. Rozwiązaniem może być sprzedaż roszczeń wobec ubezpieczalni firmom, które oferują taki odkup na bardzo korzystnych zasadach. Warto zastanowić się nad taką możliwością, aby zwiększyć swoje szanse na wygraną.

Zaniżanie wartości odszkodowania – praktyka znana od dawna

Według niezależnych badań, w niemal 90% przypadków wartość odszkodowania jest zaniżona. W głównej mierze dotyczy to niedostosowania przyjętych stawek za prace blacharskie, lakiernicze oraz cen części zamiennych do obowiązującego cennika w warsztatach samochodowych. Niestety, firmy ubezpieczeniowe wykorzystują do tych praktyk nieznajomość obowiązujących przepisów oraz niezrozumienie zapisów w umowie ubezpieczeniowej swoich klientów. Na szczęście, przeszło 90% sporów z ubezpieczycielami, które lądują w sądzie, kończą się na korzyść osób poszkodowanych, czyli kierowców.

Gdy podejrzewasz, że twoje odszkodowanie jest zaniżone

Posiadając ważną polisę OC lub AC, zakupioną w danej firmie ubezpieczeniowej, możesz być pewien, że w razie stłuczki czy kolizji, otrzymasz odszkodowanie za powstałe szkody. Niestety, ze względu na częste zaniżanie wartości tego odszkodowania przez ubezpieczalnie, jego wartość może nie być wystarczająca na pokrycie koniecznych napraw samochodu. Masz, oczywiście, prawo przyjąć proponowane odszkodowanie, powinieneś jednak liczyć się z tym że jego wartość może być zbyt niska i z tego powodu będziesz zmuszony dołożyć resztę kwoty na naprawę szkody z własnej kieszeni. Możesz również odmówić przyjęcia oferty.

W sytuacji, gdy twój ubezpieczyciel znacznie zaniża kwotę odszkodowania, powinieneś zacząć działać. Masz pełne prawo do tego, aby wejść z firmą ubezpieczeniową na drogę sądową, chociaż niesie to za sobą konieczność poświęcenia czasu i przeznaczenia środków finansowych w celu pokrycia kosztów sądowych lub zatrudnienie prawnika. Niestety, nadal nie masz gwarancji wygranej. O wiele większą pewność wygranej daje sprzedaż swoich roszczeń wobec ubezpieczyciela firmie zewnętrznej, która zajmuje się odkupem prawa do ubiegania się o należne odszkodowanie i występuje w sądzie w imieniu osoby poszkodowanej.

Odkup odszkodowania z polisy kierowcy

Na rynku działają firmy, zajmujące się odkupem roszczeń poszkodowanych kierowców wobec ich ubezpieczyciela, który znacznie zaniża wartość odszkodowania, należnego z polisy. Współpraca z takimi firmami daje gwarancję profesjonalizmu i wygranej sprawy w sądzie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest dopłata do odszkodowania, z której może skorzystać każdy kierowca, posiadający ważną polisę ubezpieczeniową OC. Ważne są również okoliczności zdarzenia – szkoda może zaistnieć tylko z winy innego uczestnika ruchu drogowego, kiedy ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie z OC sprawcy. Z tego względu, warto rozważyć zakup polisy AC, gwarantującej pokrycie wszystkich szkód, bez względu na to kto jest ich sprawcą.

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 0 / 5. Ocen: 0

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *