Praca opiekunki seniora w Niemczech niesie ze sobą wiele trudności. Zmierzyć trzeba się nie tylko z trudem opieki nad osobą starszą, ale i z nowym miejscem i nową kulturą. Mimo że Niemcy są naszymi bliskimi sąsiadami, nie jest wykluczony szok kulturowy. Na ten najczęściej narzekają osoby, które podejmują się pracy w małych miejscowościach o tradycyjnych społecznościach. Jak sobie z nim poradzić? Jakie tradycje mogą wydać nam się „dziwne” i niezrozumiałe?
Jak poradzić sobie z szokiem kulturowym w Niemczech?
Niemcy większości Polaków wydają się krajem dobrze znanym i mało tajemniczym. Sąsiedztwo sprawia, że wiele z nas uważa, że nasi zachodni sąsiedzi mają takie same zwyczaje i tradycje jak my – Polacy. Nic jednak bardziej mylnego. W zależności od regionu Niemiec obchody wielu świąt, zwyczaje i tradycje znacznie się różnią od tych znanych nad Wisłą. Wiele osób, które podejmuje prace na terenie Niemiec, musi więc zmierzyć się z tzw. szokiem kulturowym. Dopada on szczególnie te osoby, które za zachodnią granicą spędzają dużo czasu i mieszkają w domach Niemców.
To tej grupy należą opiekunki do osób starszych – swoim podopiecznym towarzyszą one bowiem przez całą dobę, często przez wiele miesięcy. Nieznajomość zwyczajów może im utrudnić opiekę nad seniorem, wywołać uczucie osamotnienia i bezradności z powodu niewiedzy, jak kształtują się stosunki i kontakty społeczne w nowym miejscu pracy i zamieszkania. Porady dla opiekunek, które znajdziesz na opieka.felizajob.pl/poradnik-opiekunki/warto-wiedziec/, radzą więc, aby przed wyjazdem zapoznać się z podstawami kultury regionu Niemiec, do którego się wyjeżdża, a także poznać ogólnokrajowe zwyczaje. Ułatwi to aklimatyzację i pozwoli szybciej nawiązać kontakty z miejscowymi.
Niemieckie zwyczaje, które musi znać opiekun seniora
Niedziela to dzień dla rodziny i znajomych – podobnie jak w Polsce tak i w Niemczech niedziela jest dniem wolnym od pracy, przeznaczonym do relaksu i odpoczynku. Nasi zachodni sąsiedzi zazwyczaj ten dzień spędzają w gronie rodzony lub przyjaciół, przy kawie i ciastku lub na spacerach i wycieczkach. Nie mile widziane jest wykonywanie w niedziele prac porządkowych itp. Warto też pamiętać, że w Niemczech w niedzielę zamknięte są wszystkie sklepy, dlatego zakupy (nawet te drobne) należy zrobić w sobotę. Jest to szczególnie ważna informacja dla opiekunek, które na liście zadań mają dbanie o dom i zakupy. Zostawienie ich na ostatnią chwilę może spowodować, że nie będzie czym ugościć rodziny odwiedzającą seniora.
Punktualność to najważniejsza cecha Niemców. Warto o tym pamiętać i zapomnieć o popularnym w Polsce kwadransie studencki. Na wizytę u lekarza, do banku czy urzędu należy przybyć dokładnie o tej godzinie, która została umówiona. Senior doceni też, jeśli posiłki będą podawane dokładnie w ustalonych godzinach.
Podejmując pracę w Niemczech, warto też pamiętać o tym, że nasi zachodni sąsiedzi inaczej podchodzą do kontaktów społecznych. Mile widziane za Odrą są niezobowiązujące pogawędki, a pytanie „jak się masz” można usłyszeć na ulicy nawet od zupełnie obcych ludzi. Co ciekawe, Niemcy oczekują, że odpowie się na nie o wiele dłuższym zdaniem niż „dziękuję, dobrze”. Krótka pogawędka o pogodzie czy osiedlowych sprawach jest tą w dobrym tonie.