Czy można anulować przelew?

0
(0)

Zły numer konta, pomyłka w kwocie przelewu lub chęć wycofania się z transakcji: powody, dla których trzeba anulować zlecenie płatnicze, mogą być różne. Operacja ta jest możliwa do wykonania „od ręki” tylko w określonych przypadkach. Sprawdź, jak anulować przelew i otrzymać zwrot pieniędzy.

Kiedy można anulować przelew?

Kwestia możliwości anulowania przelewu zależy przede wszystkim od jego rodzaju. Jeżeli jest to transakcja natychmiastowa lub wewnątrzbankowa, w której pieniądze od razu trafiają na konto odbiorcy, nie ma możliwości jej zatrzymania. Podobnie jest z przelewami Elixir, które zostały już zaksięgowane u adresata lub opuściły bank i są w drodze przepływu na inne konto. Wówczas trzeba wnioskować w danej instytucji płatniczej o anulowanie opłaconej transakcji i zwrot środków.

W banku szybko można anulować jedynie zlecenie, które jeszcze nie opuściło rachunku lub przelew z datą przyszłą. Na ogół w pierwszym przypadku należy złożyć dyspozycję z określonym wyprzedzeniem (kilkanaście lub kilkadziesiąt minut) w stosunku do godziny najbliższej sesji Elixir. Natomiast przyszłe polecenia można anulować do końca dnia roboczego przed dniem wskazanej realizacji. Wobec tego transakcję zaplanowaną na środę można anulować najpóźniej we wtorek, a tę z datą realizacji w poniedziałek, w piątek.

Czy można anulować przelew za zakupy internetowe?

Zdarza się, że towar kupiony w sklepie internetowym nie spełnia wymagań klienta lub po jego nabyciu jednak rozmyśla się i chce zrezygnować z zakupów. Transakcja została opłacona od razu np. kartą przez system przelewów online Przelewy24. Co wtedy? Do kogo wnioskować o anulowanie przelewu?

Otóż kupujący, zgodnie z art. 32. &1 Ustawy o prawach konsumenta, ma prawo do odstąpienia od umowy kupna i otrzymania zwrotu środków. W tym celu powinien złożyć oświadczenie o odstąpieniu umowy, którego szczegóły określa zazwyczaj regulamin sklepu internetowego. Zadaniem przedsiębiorcy jest niezwłoczny zwrot dokonanych przez klienta płatności, w terminie nie późniejszym niż 14 dni od otrzymania reklamacji.

Jak sprzedawca może anulować szybki przelew?

Każdy klient, który zrealizował zakupy w sklepie internetowym, ma prawo w ciągu 14 dni odstąpić od umowy zawartej na odległość bez konieczności uzasadniania swojej decyzji. Zwrot towaru oznacza też powrót wpłaconych pieniędzy. Ich odzyskanie zależy od rodzaju wykonanego przelewu. Jeżeli wpłata była realizowana przez moduł płatności ze strony https://www.przelewy24.pl/, dostawca systemu umożliwia realizację natychmiastowej anulacji i zwrotu środków.

Co więcej, kupujący może odzyskać pieniądze wpłacone nie tylko szybkim przelewem, ale także kartą. Może też zrezygnować tylko z części zakupów i anulować zlecenie zapłaty za wybrane produkty. Sprzedawcy, którzy korzystają z modułu Przelewy24 mogą szybko zlecić zwrot środków z poziomu aplikacji lub panelu administracyjnego.

Anulowanie przelewu jest możliwe do zrealizowania. Szybkość odzyskania przelanych pieniędzy zależy jednak od modułu i rodzaju płatności.

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 0 / 5. Ocen: 0

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *