Przegląd samochodu przed zimą. Na co zwrócić szczególną uwagę?

5
(1)

Zimowa aura potrafi być bardzo trudna nie tylko dla nas, ale również dla naszych samochodów. Skrajnie niskie temperatury, duża wilgotność, śnieg, powstające nowe dziury w jezdniach oraz sól na drogach mogą powodować szybkie zużycie się wielu różnych podzespołów w naszym samochodzie.

W ramach przygotowania swojego pojazdu do zimy warto zrobić szczegółowy przegląd, który pokaże nam czy nasze auto jest gotowe do zmagania się z tymi ekstremalnymi warunkami. Mimo, że ostatnie zimy w naszym kraju pokazały swoje łagodne oblicze, to jednak nadal musimy spodziewać się nagłych i niespodziewanych ataków pogody w tej wyjątkowej porze roku. Zatem jak prawidłowo wykonać samemu zimowy przegląd samochodu?

Sprawdzamy akumulator przed zimą

Akumulator to główne źródło zasilania w naszym samochodzie. Bez niego nie tylko nie będziemy mogli skorzystać z elektronicznych systemów komfortu, ale przede wszystkim nie uruchomimy samochodu. Jeśli nie lubimy niemiłych niespodzianek w mroźne poranki w postaci problemów z odpaleniem naszego samochodu to warto zweryfikować jego stan. A jak to zrobić? Obecnie wiele akumulatorów posiada specjalne diody, które sygnalizują stopień jego naładowania. Jeśli świeci się ona na zielono, to oznacza że nie mamy się czym martwić, a nasz akumulator nie powinien nas zawieźć. Jeśli jednak mamy jakieś wątpliwości to warto udać się do mechanika lub diagnosty, którzy przy użyciu odpowiednich mierników sprawdzą faktyczny stan naszej baterii.

Zadbajmy o odpowiednie wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w zimie to nie tylko trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa czy gaśnica. W zimie może przydać nam się znacznie więcej elementów, które będą nam podczas tej aury bardzo pomocne. To podstawowych należą z pewnością skrobaczki oraz zmiotki do odśnieżania samochodu. Warto swój asortyment przedmiotów poszerzyć o płyn do odmrażania szyb oraz płyn do odmrażania zamarzniętych zamków.

Dodatkowo, jeśli wybieramy się w dłuższą trasę, np. w rejony górskie, gdzie możemy spodziewać się znacznych opadów śniegu zalecamy zabranie również łańcuchów śniegowych, a także saperki, która w krytycznej chwili może nas uratować.

Dobre opony zimowe to podstawa

W zimie nawierzchnie dróg stają się bardzo śliskie, a intensywne opady śniegu bardzo często zaskakują służby odpowiedzialne za ich utrzymanie w odpowiednim stanie. W takich warunkach opona zimowa to podstawa. Dzięki budowie bieżnika i zastosowaniu specjalnych rowków powierzchnia opony „wgryza” się w śnieg zapewniając nam odpowiednią przyczepność. Oprócz tego, opony zimowe wykonane są z innej mieszanki gumy niż opony letnie. Sprawia to, że sprawdzają się one o wiele lepiej podczas niskich temperatur niż opony letnie. Opona zimowa zachowuje swoje właściwości i gwarantuje nam doskonałą przyczepność, natomiast guma używana do produkcji opon letnich staje się bardzo twarda, przez co nie jest w stanie zapewnić nam odpowiedniej przyczepności.

Jak zabezpieczyć samochód przed zimą?

Zimowe warunki są uciążliwe dla wszystkich podzespołów samochodu. Od zawieszenia, przez elektrykę po powłokę lakierniczą i elementy gumowe. Jeśli zależy nam na ochronie i zachowaniu naszego samochodu w jak najlepszej kondycji to warto wykonać szereg działań dodatkowych, które sprawią, że stanie się on znacznie bardziej odporny na uszkodzenia zimowe. Oprócz wspomnianych wcześniej działań warto zabezpieczyć drzwi przed zamarzaniem. W tym celu wystarczy zwykła wazelina techniczna lub preparat do konserwacji elementów gumowych. Wybieramy nasz produkt i starannie nacieramy nim uszczelki w naszym samochodzie. Stworzenie na ich powierzchni tłustego filmu sprawi, że nawet przy znacznych mrozach nie powróci problem z otwarciem drzwi.

Zimą cierpi również lakier naszego samochodu. Tutaj z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju powłoki. Zaczynając od najmniej wytrzymałych wosków, przez ceramikę po wysokiej jakości folie PPF, które zabezpieczają lakier również przed mechanicznymi uszkodzeniami. Jeśli zależy nam na zachowaniu jak najlepszego wyglądu naszego samochodu to nie ograniczajmy się do stosowania półśrodków, tylko przeprowadźmy bezkompromisowe działania z zakresu jego ochrony. Zadbany i odpowiednio zabezpieczony samochód z pewnością odwdzięczy nam się wieloletnią, bezawaryjną eksploatacją.

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 5 / 5. Ocen: 1

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *