Jak uratować zalany telefon? Jak wysuszyć tablet po zalaniu?

Jak wysuszyć telefon?
4
(1)

Telefon wpadł nam do wody, niechcący czymś go oblaliśmy. Jak uratować zalany telefon, tablet, czy inne urządzenie, które miało kontakt z wodą? Co zrobić? Przede wszystkim nie panikować!

Czego NIE robić z zalanym telefonem/urządzeniem?

Najgorszym sposobem na „uratowanie” naszego sprzętu jest próba szybkiego osuszenia i włączenia sprzętu. Niestety jest to jeden z popularniejszych „sposobów”, który kończy się zazwyczaj zwarciem i trwałym uszkodzeniem naszego urządzenia.

A może oddać do serwisu i powiedzieć, że sam przestał działać?

To niestety też nie przejdzie. W każdym serwisie bez problemu wykryją, że sprzęt został zalany. Producenci wewnątrz urządzenia montują specjalne naklejki, nakładki, które wskazują, czy miały kontakt z wodą poprzez, np. zmianę koloru.

Co zrobić, gdy telefon wpadnie do wody?

1. Jak najszybciej zdejmij obudowę, wyjmij baterię, kartę SIM oraz kartę SD. Ten element trzeba wykonać natychmiast, żeby nie doszło do zwarcia.
2. Usuń wodę z rozłożonych elementów, np. chusteczką lub jakimś papierem chłonącym wodę.
3. Po wytarciu wody, powinniśmy rozkręcić telefon na tyle, na ile się da. Możemy w tym momencie także oczyścić nasz telefon za pomocą wody destylowanej.
4. W tym momencie musimy uzbroić się w cierpliwość. Zalane urządzenie należy położyć w ciepłym i suchym miejscu na co najmniej 24 godziny.
5. Po wysuszeniu telefonu włóż baterię i spróbuj go uruchomić. Za pierwszym razem spróbuj tylko z baterią, jak będzie działo się coś niepokojącego to łatwiej będzie Ci ponownie go rozbroić.
6. Jeżeli podczas testowego uruchomienia z baterią nie zauważysz nic niepokojącego to włóż kartę SIM oraz kartę SD i spróbuj jeszcze raz.
7. Udało się włączyć telefon? Sprawdź w takim razie, czy działają poszczególne funkcje telefonu, takie jak: WiFi, GPS, działanie głośnika, aparatu, mikrofonu, czy działają wszystkie przyciski itd.
8. No i jeszcze jeden ważny test. Na koniec spróbuj podłączyć telefon do ładowarki i obserwuj, co się z nim dzieje.


Jak uratować zalany telefon

Jeżeli udało Ci się przebrnąć przez wszystkie powyższe podpunkty to bardzo „optymistycznie” mogę Ci powiedzieć, że JEST SZANSA, że Twój smartfon będzie działał 😉

W przeciwnym wypadku, gdy zauważyliśmy w trakcie rozkładania telefonu bardzo zniszczone elementy lub zaobserwowaliśmy jakieś niepokojące zachowanie naszego telefonu to powinniśmy oddać go do serwisu.

Czy suszyć telefon w ryżu?

W praktycznie każdym poradniku pt. „Jak uratować zalany telefon” podnoszony jest ten temat. Zdania są bardzo podzielone. Wiele osób, zwłaszcza na forach, poleca bardzo ten sposób. Pojawiają się opinie, że możemy w ten sposób pogorszyć sytuację i zabrudzić wewnętrzne części telefonu drobinkami ryżu. Zagrożenie to nie wydaje się jednak duże i myślę, że można spróbować tego sposobu.

Co zrobić po zalaniu iPhone-a?

W przypadku posiadaczy telefonów marki Apple lub innych modeli, które mają wbudowaną baterię, sytuacja jest trochę gorsza. W iPhone-ach bateria przymocowana jest bezpośrednio do płyty głównej, więc jedyne co możemy zrobić to go wyłączyć, dokładnie wytrzeć i skontaktować się z serwisem.

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 4 / 5. Ocen: 1

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

2 komentarzy odnośnie “Jak uratować zalany telefon? Jak wysuszyć tablet po zalaniu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *