Obowiązek rejestracji auta w ciągu 30 dni – jak wpłynie na rynek samochodów używanych?

5
(2)

Od 1 stycznia 2020 roku weszła w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. Nakłada ona na właścicieli samochodów nowe obowiązki. Od tego roku zaczął obowiązywać 30-dniowy termin na złożenie wniosku o rejestrację lub wyrejestrowanie pojazdu. Jeśli kupujący czy sprzedający używane auta nie dopełnią tego obowiązku, grozi im nawet 1000 zł kary. Jak nowe prawo wpłynie na rynek aut używanych w Polsce?

Podstawa prawna

Wprowadzenie obowiązku rejestracji pojazdu przez właściciela w ciągu 30 dni od nabycia jest spowodowane zmianą art. 97 Kodeksu wykroczeń, jaka została przewidziana w uchwalonej w czerwcu 2019 roku nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym.

Dotychczas na rejestrację i zgłoszenie sprzedaży właściciel auta miał również 30 dni. Jednak, mimo przewidzianych kar grzywny za złamanie tego przepisu, niewielu kierowców ponosiło odpowiedzialność za niestosowanie się do tego obowiązku. Przedstawiciele Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar podkreślają, że przepisy były ignorowane przez właścicieli samochodów.

Od 1 stycznia 2020 roku ma się to zmienić. Nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw przygotowana przez Ministerstwo Środowiska wprowadza bowiem srogie kary za złamanie przepisów. Od początku 2020 roku, jak przypomina swoim klientom firma UJN (Używanejaknowe.pl), oferująca używane auta, każdy, kto w ciągu 30 dni nie zawiadomi starosty o sprzedaży lub zakupie auta zarejestrowanego w Polsce, zostanie obłożony karą w wysokości od 200 zł do 1000 zł. Jak uniknąć płacenia mandatu?

Co z autami sprowadzanymi z zagranicy?

Polacy chętnie kupują auta importowane z zagranicy. W pierwszym półroczu 2019 roku sprowadzono do Polski ponad 500 tys. takich pojazdów. Osoby kupujące używane auta z zagranicy również muszą pospieszyć się z ich rejestracją. Jeśli właściciel sprowadzonego pojazdu nie zarejestruje go na terenie naszego kraju w ciągu 30 dni, to musi liczyć się z karą do 1000 zł.

Do tego eksperci dodają, że obowiązku rejestracji musi dokonać właściciel, czyli kara będzie nałożona na tego, który do chwili upłynięcia 30-dniowego okresu przeznaczonego na rejestrację nie dopełnił tej konieczności, nawet jeśli będzie to np. właściciel komisu samochodowego.

https://www.uzywanejaknowe.pl/

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 5 / 5. Ocen: 2

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

2 komentarzy odnośnie “Obowiązek rejestracji auta w ciągu 30 dni – jak wpłynie na rynek samochodów używanych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *