Spis treści
Genetyczne uwarunkowania
Nie ma w tym niczyjej winy. Przyczyną AZS jest błąd układu odpornościowego, sprawa genetyczna. W dużym uproszczeniu chodzi o to, że organizm próbuje bronić się przed czymś, co uważa za szkodliwe (a może to być na przykład mleko albo inne jedzenie) w sposób, który objawia się nadmiernym swędzeniem, świądem i właśnie zapaleniem skóry.
W przeciwieństwie do wielu innych męskich schorzeń AZS pojawia się więc niezależnie od trybu życia. Ale uwaga: jeśli już wystąpi, właśnie sposób odżywiania czy ogólnie prowadzenia się ma ogromne znaczenie dla komfortu chorego.
Reakcja na konkretne substancje
Chodzi o ten moment, w którym reakcja obronna zostaje wywołana. Przykładowo, jeśli ktoś gorzej toleruje niektóre pokarmy (głównie chodzi o jajka, mleko i ogólnie nabiał, owoce cytrusowe czy czekoladę), powinien ich unikać. Nadmierne spożycie takich produktów będzie bowiem prowadziło do pojawiania się wysypki.
Tak samo jest z konserwantami, barwnikami czy choćby sierścią zwierząt. Także ich trzeba unikać. O ile oczywiście zauważymy, że organizm źle na nie reaguje.
Do tego dochodzą inne kwestie – związane ze sposobem życia. Przykładowo, chorzy na atopowe zapalenie skóry powinni częściej wietrzyć mieszkanie i utrzymywać je w czystości. I wreszcie – należy używać odpowiednich kosmetyków. Bez nich szybko można dorobić się strupów, z którymi poradzić sobie będzie mógł jedynie dermatolog.
Uwaga: lekarz może przepisać testy, które przynajmniej w przybliżeniu pokażą, które substancje wywołują wysypkę. Można także obserwować reakcje organizmu samodzielnie.
Trzeba dbać o skórę
Najważniejsza sprawa: atopowa skóra musi być nawilżona i natłuszczona. Nie każdy środek będzie jednak dobry. Wiele kosmetyków, kremów czy balsamów zawiera substancje, które wywołują niepożądane reakcje. Te, które przeznaczone są dla zmagających się z AZS nie mogą zawierać barwników ani substancji zapachowych.
Dobrze jest wyeliminować mydło. Można je zastąpić specjalnymi żelami do kąpieli. Kosmetyki dla atopików powinny mieć także obojętne pH.
Mocne środki na sterydach
Kiedy wysypka już się pojawi, można zwalczać ją wykorzystując różne środki medyczne. Problem w tym, że większość z nich dostępna jest na receptę. Chory na AZS ma do wyboru: leki oparte o sterydy lub nowoczesne maści, które działają bez nich.
Te sterydowe działają bardzo szybko. Wystarczy kilka dni i zmiany na skórze znikają. Tyle, że są też bardzo silne. Dlatego lekarze wolą przepisywać preparaty, które obywają się bez nich.
Czy z AZS da się wyjść? Na pewno można łagodzić objawy i zapobiegać pojawieniu się wysypki. Całkowicie zwalczyć zapalenia się jednak nie da. Trzeba nauczyć się z nim żyć.
Ilustracja: http://www.freeimages.com/photo/1441739
Artykuł przygotowany został we współpracy z Cefarm24.pl. |
1 komentarz odnośnie “Swędzi! Czyli jak dbać o skórę”