Oparzenia skóry — jak sobie z nimi poradzić?

Oparzenie skóry
4
(1)

Oparzenia mogą powstawać z różnych powodów. Mogą być następstwem działania wysokiej temperatury, reakcji chemicznej lub wynikiem działania promieni słonecznych, a nawet porażenia prądem. Rezultat będzie zależny od rodzaju i stopnia poparzenia — ból, bąble, pęcherze skórne i inne następstwa wywołują znaczący dyskomfort. Pierwsza pomoc polega zazwyczaj na  miejscowym schłodzeniu skóry. W przypadku poważniejszych urazów najlepiej skontaktować się z lekarzem. Te niegroźne możemy jednak opatrzyć sami. W jaki sposób?

Pierwsza pomoc — co zrobić?

Po pierwsze — jeśli to możliwe natychmiast przerwać kontakt z czynnikiem mogącym prowadzić do poparzenia. Szybkie schłodzenie np. bieżącą wodą lub kostkami lodu to kolejny krok, który powinniśmy wykonać jak najszybciej. Jeśli dysponujemy żelowymi okładami, możemy ich użyć podczas chłodzenia miejscowego, umieszczając wcześniej jałowy opatrunek pomiędzy skórą a żelem.

Pod żadnym pozorem nie należy siłą oddzielać żadnych elementów, które przywarły do skóry w miejscu poparzenia. Najlepiej skontaktować się w takiej sytuacji z lekarzem. Nie wolno też przekłuwać pęcherzyków, jeśli powstały na skórze ani natłuszczać rany, bo utrudni to dopływ powietrza do uszkodzonej skóry. Jeśli oparzenie wystąpiło na twarzy, rękach, stopach lub innych newralgicznych punktach należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co dalej? Następne kroki po urazie

Najpopularniejszym sposobem działania jest zastosowanie maści na oparzenia. Stosuje się je zwykle w przypadku oparzeń pierwszego i drugiego stopnia, poważniejsze wymagają już interwencji lekarza. Maść będzie dobrym wyborem zwłaszcza przy oparzeniach drugiego stopnia ze względu na swój skład i właściwości.

Jak dbać o skórę?

W maści znajdują się substancje przyczyniające się do zmniejszenia bólu, a tym samym poprawienia komfortu osoby poszkodowanej. W przypadku pęknięć skórnych w okolicy oparzenia przeciwdziałają potencjalnej infekcji, a także przyspieszają regenerację uszkodzonego naskórka. Odpowiednio dobrana maść pozwoli uniknąć nieprzyjemnych następstw urazu takich jak np. bąble lub blizny.

Na receptę czy bez? Co musisz wiedzieć

W aptekach można znaleźć wiele preparatów dostępnych bez recepty, warto jednak skonsultować swój wybór z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku poważniejszych następstw maść na oparzenia może zawierać antybiotyk. W takich przypadkach będzie to jednak konkretny produkt wskazany przez lekarza. Jednak nawet te dostępne bez recepty sprawdzą się przy drobniejszych powierzchniowych poparzeniach skórnych.

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 4 / 5. Ocen: 1

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

2 komentarzy odnośnie “Oparzenia skóry — jak sobie z nimi poradzić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *