Generalnie najlepszy chleb to taki, który sami wypieczemy w domu. Wtedy mamy całkowitą świadomość co się w nim znajduje i dlaczego jest taki dobry. Ale niestety mało kto ma na to czas, więc jesteśmy zmuszeni do zakupu pieczywa w piekarni lub sklepie, a tam już niestety czeka na nas wiele pułapek. Ceny mąki nieustannie rosną, więc piekarze coraz częściej stosują różne chwyty, aby nas zmylić. Jak kupić zdrowy chleb?
Najzdrowszy jest chleb żytni i na zakwasie, który powstaje w wyniku wielofazowej fermentacji. Zanim bochenek trafi do pieca, mija około 14 godzin. I to właśnie ten dość długi czas sprawia, że te chleby są droższe. Tańsze pieczywo pięknie i szybko wyrasta, ale ma w składzie wiele różnych polepszaczy, które często mogą być groźne dla zdrowia. Tymczasem prawdziwy chleb nie zawiera żadnej chemii i jest zdrowy. Ma sporo witamin, m.in. B1, B2, B6, E oraz kwas foliowy. Nieoczyszczona mąka, z której jest pieczony posiada bardzo dużo błonnika.
Spis treści
Skład chleba
Producent pieczywa powinien zamieścić na etykiecie skład. Jego analiza jest najważniejszym elementem podczas wyboru odpowiedniego pieczywa. Niestety jest on często niezrozumiały dla przeciętnego „zjadacza chleba”. Poniżej znajduje się kilka informacji, co oznaczają najczęściej wymieniane składniki.
Sprawdziliśmy też składy pieczywa z Lidla. W tym artykule opisaliśmy składy chlebów z Lidla.
Typy mąki
O jakości chleba decyduje głównie mąka. Sposobem określenia rodzaju mąki jest jej podział na typy. Typ mąki określany jest na podstawie zawartości w mące substancji mineralnych. Tak np. typ 450 określa zawartość 0,45%, typ 750 zawartość 0,75%, a typ 2000 zawartość 2,00% substancji mineralnych w mące. Popularnie zawartość substancji mineralnych w mące nazywana jest „zawartością popiołu” lub „popiołem”. Wynika to z metody określania zawartości substancji mineralnych.
Mąki pszenne
- typ 450 – „pięćsetka” – najuboższa w substancje mineralne, zawartość popiołu do 0,50%
- typ 500 – krupczatka (do ciast kruchych i makaronowych), poznańska (do ciast kluskowych, pierogowych, na pizzę), wrocławska (do naleśników)
- typ 550 – luksusowa (do ciast drożdżowych i smażonych
- typ 750 – chlebowa (do standardowego, pszennego chleba)
- typ 1400 – sitkowa (do pieczywa pełnoziarnistego)
- typ 1850 – graham (do chlebów typu graham)
- typ 2000 – razowa (do chlebów pszennych razowych)
- typ 3000 – z pełnego przemiału
Mąki żytnie
- typ 580 – żytnia jasna (do wypieku białego, żytniego chleba)
- typ 720 – pytlowa (do wypieku chleba pytlowego, żytnio-pszennego)
- typ 1400 – sitkowa (do pieczywa pełnoziarnistego)
- typ 1850 – starogardzka
- typ 2000 – razowa (do chlebów żytnich razowych)
- typ 3000 – z pełnego przemiału
Typ mąki (zawartość popiołu) związany jest bezpośrednio z barwą mąki. Im niższy typ mąki, tym barwa mąki jest jaśniejsza, im typ mąki jest wyższy, tym mąka będzie ciemniejsza. Tak więc najbielsza będzie mąka typu 450 a najciemniejszą będzie mąka typu 3000, czyli z pełnego przemiału. W skrócie – im wyższy numer, tym lepsza i bardziej wartościowa mąka.
Jak kupić zdrowy chleb?
Prawdziwy chleb powinien mieć w składzie tylko 4 składniki:
mąkę, wodę, drożdże lub zakwas i sól.
Co jeszcze znajdujemy na etykietach?
- karmel – jest używany jako barwnik do chleba pszennego. Klienci często są przekonani, że kupują ciemny chleb żytni, a tymczasem jest to zwykły chleb pszenny zabarwiony właśnie karmelem
- słód jęczmienny – sprawia, że pieczywo wygląda jak razowe
- miód sztuczny – stosowany jako tańszy zamiennik prawdziwego miodu
- glukoza – słodzik
- dioctan sodu – konserwant przedłużający świeżość chleba. Często znajduje się w pieczywie tostowym
- dwutlenek siarki (E220) – silny konserwant i przeciwutleniacz, zapobiegający rozwojowi pleśni.
- kwas cytrynowy (E330) – syntetyczny zakwas, dodawany zamiast naturalnego (regulator kwasowości)
- mąka sojowa – polepszacz. Dzięki niej do chleba można dodać większą ilość wody
- kwas sorbinowy i sorbiniany (E200-E203) – konserwant przedłużający trwałość
- fosforany wapnia (E 339-34) – popularne regulatory kwasowości w chlebie
Na co jeszcze zwracać uwagę?
Zwróć uwagę na kolor pieczywa – chleb żytni powinien mieć szaro-brązowy kolor. Jeśli jest rudawy to prawdopodobnie został do niego dodany karmel i z prawdziwym chlebem żytnim nie ma zbyt wiele wspólnego.
Waga – generalnie im cięższy chleb tym lepiej, zwłaszcza jeśli chodzi o pieczywo ciemne.
Powinna nas zaniepokoić także zbyt długa data ważności, tradycyjnie wypiekany chleb powinien mieć kilkudniową datę ważności.
Przyjrzyj się także skórce, powinna być twarda i gruba, powinna pękać w charakterystyczne romby (jak na pierwszym zdjęciu).
Kolejnym testem jakości pieczywa jest przyglądanie się, co się z nim dzieje po upływie daty ważności. Chleb z ulepszaczami po prostu spleśnieje, a tradycyjny chleb przetrzymywany zbyt długo powinien się wysuszyć i stwardnieć.
Jak przechowywać chleb?
Przede wszystkim nie powinno się przechowywać chleba w plastikowych workach. Najlepiej chleb zawinąć w lnianym worku lub w jakiś podobny materiał. Trzymanie pieczywa w bardzo popularnych drewnianych lub metalowych chlebakach też nie jest złym pomysłem, ale lepsze do tego celu są gliniane naczynia obłożone szmatką.
Dość dobrym sposobem jest też mrożenie pieczywa, ale najlepiej robić to, gdy pieczywo jest świeże.
2 komentarzy odnośnie “Jak kupić zdrowy chleb?”