Pomimo że stanem pożądanym jest przestrzeganie porządku prawnego może zdarzyć się sytuacja w której będziemy przymuszeni do zapłacenia kary pieniężnej pod postacią mandatu. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie – Jak udowodnić fakt zapłacenia mandatu w sytuacji, w której mandat zapłaciliśmy, chcemy to udowodnić, ale nie mamy potwierdzenia płatności.
Przede wszystkim chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę naszych czytelników, aby nie wyrzucać wspominanego potwierdzenia dokonania płatności przed upływem terminu przedawnienia. W ten sposób zabezpieczamy się przed ewentualnymi problemami wynikającymi z trudności udowodnienia faktu zapłaty mandatu.
Jeżeli jednak takiego potwierdzenia nie posiadamy a mandat został zapłacony w gotówce należy zastanowić się nad tym jak uzyskać takie potwierdzenie w inny sposób. W tym celu okaże się przydatna regulacja art 217 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) zgodnie z którą organ administracji publicznej wydaje zaświadczenie na żądanie osoby ubiegającej się o jego wydanie. Zaświadczenie przyjmuje postać dokumentu urzędowego, potwierdzającego określone fakty lub stan prawny.
Ważne jest KTO wystawił nam mandat, bo właśnie do tego organu powinniśmy wystąpić o wydanie nam zaświadczenia. Może to być Policja, Straż Gminna (Miejska), ZTM, etc.
Można zwrócić się do nich o wystawienie zaświadczenia o uiszczeniu mandatu (wskazując najlepiej datę w której dokonano płatności). Faktycznie to ta instytucja wyda nam zaświadczenie, formalnie zaś organem wydającym zaświadczenie będzie natomiast Prezydent Miasta.
Artykuł 217 § 2 pkt 1 i 2 kpa wskazuje przesłanki których spełnienie jest konieczne, aby zaświadczenie mogło być wydane. I tak:
§ 2. Zaświadczenie wydaje się, jeżeli:1) urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa;2) osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego.
Jak udowodnić fakt zapłacenia mandatu?
W opisywanej przez nas sprawie mamy do czynienia z drugą sytuacją, jednakże musimy wykazać że mamy jakiś interes prawny w wydaniu potwierdzenia. Pojęcie interesu prawnego nie jest zdefiniowane w żadnej ustawie, jednak dorobek doktryny i orzecznictwa dookreślił w pewien sposób to pojęcie. I tak jako przykład interesu prawnego możemy podać sytuację w której ktoś domaga się od nas zapłaty mandatu, który już uiściliśmy – aby uniknąć sprawy sądowej (lub w trakcie jej trwania dla celów dowodowych) oczywistym jest że będziemy chcieli takie zaświadczenie uzyskać, jak i to że w naszym interesie jest to aby nie doprowadzić do sytuacji w której będziemy zmuszeni dokonać ponownej zapłaty.
Postępowanie w sprawie wydawania zaświadczeń wszczynane jest na wniosek strony. Nigdy z urzędu. Jest ono dostępne dla każdego. Zadanie wszczęcia postępowania może być wniesione zgodnie z art 63 § 1 kpa: pisemnie, telegraficznie, za pomocą telefaksu lub ustnie do protokołu, a także za pomocą innych środków komunikacji elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu administracji publicznej utworzoną na podstawie ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
Minimum formy wynika z 63 § 2 kpa w zw z 217 § 2 kpa. Podanie powinno zawierać co najmniej wskazanie osoby, od której pochodzi, jej adres i żądanie oraz czynić zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach szczególnych (wykazanie wspominanego interesu prawnego)
Zaświadczenie powinno być wydane najpóźniej w terminie dni 7 od dnia wniesienia zadania (217 § 3 kpa). Jeżeli termin nie został zachowany pojawi się nam podstawa do stosowania środków zwalczania bezczynności czy przewlekłości postępowania przez organ administracji, co może skutkować nawet skargą do sądu administracyjnego.
Świetny artykuł!