Jak ugotować makaron by każda potrawa smakowała doskonale?

0
(0)

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego, od ugotowania makaronu. Mimo to, każdy robi to na swój sposób – nie zawsze prawidłowo. Okazuje się, że odpowiednie ugotowanie makaronu, to nie lada wyzwanie. Jak to zrobić, by każda makaronowa potrawa smakowała wyśmienicie?

Zacznijmy od wody

Żeby ugotować około sto gram makaronu, potrzebny będzie aż litr wody – trzeba pamiętać o tym, by trochę ją posolić. Ponieważ woda z dodatkiem soli gotuje się znacznie wolniej, warto zaczekać z jej dodaniem do momentu, aż zacznie wrzeć. Oczywiście zamiast soli można użyć kostki rosołowej lub samego rosołu – makaron ugotowany w takim wywarze będzie niezwykle aromatyczny i wyjątkowo smaczny.

Kiedy wrzucać makaron do wody?

Podstawowym błędem, jaki popełniamy podczas gotowania makaronu jest umieszczanie go w garnku jeszcze zanim woda zacznie wrzeć. ZAWSZE należy zaczekać, aż woda osiągnie odpowiednią temperaturę, a po wrzuceniu do niej makaronu trzeba dodać łyżkę oliwy, dzięki czemu pojedyncze nitki nie będą się sklejały.

Jak gotować makaron do spaghetti?

Należy użyć wysokiego garnka. Nie trzeba łamać poszczególnych nitek, ponieważ makaron, po umieszczeniu w gorącej wodzie szybko staje się miękki. Już po kilku chwilach, będzie można włożyć do wody pozostałą część makaronu.

Jak długo gotować?

Czas gotowania zależy głównie od kształtu, a także rodzaju makaronu. Na szczęście takie informacje zawsze umieszczone są na opakowaniu produktu. Średni czas gotowania to około osiem do dwunastu minut a liczymy go oczywiście od momentu, kiedy woda zacznie wrzeć. Bardzo ważne jest to, żeby w jednym garnku gotować WYŁĄCZNIE JEDEN rodzaj makaronu . Prawidłowo przygotowany makaron powinien być al dente. Oznacza to, że przy nagryzaniu powinno się wyczuwać niewielki opór a sam makaron musi jednocześnie zachować odpowiednią jędrność.

Jak odcedzić makaron?

Najlepiej wykorzystać w tym celu durszlak – dzięki niemu usuniemy nadmiar wody, który pozostał po gotowaniu. Jeżeli jednak w garnku znajduje się makaron do spaghetti, powinno się go wyjmować prosto z wody specjalną łyżką z cedzakiem . Smak makaronu można poprawić – wystarczy zlać go zimną wodą, przez co zostanie zahartowany. Można w ten sposób potraktować produkt, który nie będzie później łączony z sosem – płucząc go wodą zmywamy skrobię.

Dlaczego makaron jest tak popularny?

Lubimy makaron, bo jest szybki w przygotowaniu. Poza tym można go łączyć z wieloma składnikiami robiąc w lodówce tak zwaną czystkę. Dodatkowo można go przechowywać bardzo długo. Suszony, zamknięty w szczelnych opakowaniach – ma naprawdę długą ważność. A ten świeży, można mrozić.

Co można zrobić z makaronu?

Przede wszystkim, jest on idealnym dodatkiem do wszelkiego rodzaju zup. Niezastąpiony również w przypadku sosów. Można podawać go też z mięsem – w postaci spaghetti albo lasagne – lub serwować makaronowe zapiekanki. Popularny jest również makaron nadziewany ale występuje on także jako jeden ze składników wielu sałatek. Makaron pozwala na przygotowanie niedrogiego, smacznego posiłku a jednocześnie zawiera sporo witamin i składników odżywczych.

Porady, przepisy i wartościowe informację dostępne pod adresem frisco.pl/dziennikkulinarny

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 0 / 5. Ocen: 0

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *