Które metody nauki języków obcych przynoszą najszybsze efekty?

5
(1)

Umiejętności lingwistyczne stanowią duże udogodnienie w pracy i w życiu codziennym. W nauczaniu języków wykorzystuje się jednak różnorodne metody. Warto wiedzieć, które z nich są najbardziej efektywne.

Gramatyczno-tłumaczeniowa

Koncepcję utworzono w XIX wieku jako skuteczny sposób nauki greki i łaciny. Metoda wykorzystuje pracę z tekstem poprzedzoną przyswajaniem reguł gramatycznych. Artykuł należy analizować pod względem opanowanych zasad i odnajdywać przykłady odzwierciedlające daną normę językową. W metodzie tej istotny element stanowi pisemne tłumaczeń zdań. Metoda gramatyczno-tłumaczeniowa była jedyną koncepcją wykorzystywaną w dziewiętnastowiecznych uczelniach i państwowych jednostkach szkolnych.

Naturalna

Technika opiera się na mechanizmie powtarzania i korygowania ewentualnych błędów. W trakcie zajęć nie wykorzystuje się natomiast ojczystego języka uczestników ćwiczeń. Duże znaczenie w efektywnym przyswajaniu zasad stanowi wyeliminowanie stresu. W metodzie naturalnej zasady gramatyczne uznaje się za nieistotne. Ich zamiennik stanowi indukcja definiowana jako rozumienie norm na podstawie kontekstu danej wypowiedzi.

Metoda Robina Callana

Technikę stworzono w 1960 roku. Stosuje się ją m.in. w szkole Lincoln. Koncepcja wykorzystuje metodę audio-lingwalną używaną w armii w celu szybkiego nauczenia żołnierzy języka mówionego. Zasadniczym elementem metody Callana jest konwersacja. Prowadzący zajęcia wyrywkowo pyta uczniów o różnorodne rzeczy oscylujące wokół wprowadzonego w obrębie danej lekcji słownictwa. Użytkownicy nie mają jednak dużo czasu na zastanowienie się nad pytaniem. Założeniem metody jest używanie obcojęzycznych słów bez podpowiedzi  wyrażonych w ojczystym języku. Callan w swojej koncepcji wyeliminował zapisywanie słówek i tworzenie notatek. Duże znaczenie ma jednak powtarzanie materiału.

Odpowiednia metoda nauczania zależy od preferencji i predyspozycji danego użytkownika. Istotna jest również forma lekcji. Zajęcia angielskiego online stanowią świetną propozycją dla osób, korzystających z internetu na co dzień. Zwolennicy tradycyjnych rozwiązań mogą natomiast zdecydować się na lekcje w standardowej formie.

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 5 / 5. Ocen: 1

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *