Czy warto kupować wina czerwone z polskich winiarni?

0
(0)

Najlepsze wina czerwone produkowane są we Francji – takie zdanie powoli odchodzi do lamusa. Nie ze względu na pogorszenie się jakości win z tego kraju, lecz z takiego, że coraz więcej osób docenia swoje lokalne produkty. Polska również może pochwalić się w tym aspekcie sporym doświadczeniem, ponieważ nasze polskie wina zyskują coraz większe uznanie i większą rzeszę fanów.

Najlepsze wina czerwone produkowane są we Francji – takie zdanie powoli odchodzi do lamusa. Nie ze względu na pogorszenie się jakości win z tego kraju, lecz z takiego, że coraz więcej osób docenia swoje lokalne produkty. Polska również może pochwalić się w tym aspekcie sporym doświadczeniem, ponieważ nasze polskie wina zyskują coraz większe uznanie i większą rzeszę fanów. Zatem czy warto zamienić pewniki francuskie na polskie niewiadome? Przeczytaj i przekonaj się.

Polska historia winiarstwa

Historia uprawy winorośli i produkcji win sięga wiele wieków wstecz, gdy w podkrakowskim Tyńcu zakonnicy Benedyktyni uprawiali pierwszą winorośl do uprawy win. Moda na produkcje win rozszerzała się aż do momentu, gdy Polacy kochali swoje wina. Wtedy przyszły wyprawy i import oraz eksport towarów. Zauważyliśmy wówczas, że taniej jest sprowadzać wina z zagranicy niż produkować własne. To był początek końca tradycji winiarstwa w Polsce. Pomimo, że nadal istniały winiarnie, uprawiane były winorośle oraz produkowane wina Polacy woleli te z inny krajów.

Obecnie mało kto zna historie winiarstwa w Polsce i nie wie, że kiedyś kochaliśmy swoje trunki. Całe szczęście z początkiem lat 2010 moda na lokalne wina wróciła i Polacy na nowo zaczęli odkrywać wina lokalnych winiarzy. Ten sektor gospodarki zacząć prężnie się rozwijać i obecnie nie odbiega jakością wyrobów od najlepszych francuskich winiarni. Posiadamy nawet własny szczep winorośli o nazwie Jutrzenka. Produkowane są z niego doskonałe wina czerwone oraz różowe.

Jednak nie poprzestajemy na produkowaniu jedynie wina czerwonego, białego czy różowego. Na półkach sklepowych możemy znaleźć również polskie wina musujące, które są doskonałą alternatywą dla innych tzw. szampanów.

Polskie wino czerwone – jakie kupić?

Planując zakup wina z winorośli uprawianych w Polsce i wyprodukowanego również w naszym kraju, warto rozważyć możliwość odwiedzenia pobliskich winnic. Na obszarze całego kraju jest ich wiele, a trunki, które są w nich produkowane są wyjątkowo aromatyczne. W zależności od regionu dominują inne nuty smakowe i zapachowe. Wina wyprodukowane nad morzem będą lekkie i wypełnione morską bryzą, zaś wina z południowych części kraju będą miały wiele aromatycznych górskich nut.

Wiele polskich winnic, które produkują doskonałe wina czerwone oferuje wycieczki po winnicach i możliwość degustacji win. Zatem jest to doskonały pomysł na wycieczkę weekendową, który warto rozważyć.

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 0 / 5. Ocen: 0

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *