Monitoring samochodów ciężarowych – czy warto?

0
(0)

W branży logistycznej i transportowej kluczowe znaczenie ma optymalizacja kosztów i maksymalne usprawnienie procesów przewozowych. Można to uzyskać dzięki racjonalnemu zarządzaniu, które skutecznie wspiera nowoczesna technologia monitoringu.

Realizowanie procesów transportowych i logistycznych często wiąże się nie tylko z dużymi kosztami, ale również z koniecznością zaproponowania klientowi maksymalnie krótkiego czasu dostawy. W jednym i drugim aspekcie samo doświadczenia i przeczucia to za mało, aby można mówić o skutecznym zarządzaniu. Potrzebne są wiarygodne dane, na których można oprzeć decyzje, a także możliwość błyskawicznego reagowania na sytuacje na drodze. To wszystko zapewnia nowoczesny monitoring samochodów ciężarowych (np. SATIS).

Korzyści z monitoringu ciężarówek

Największą korzyścią wdrożenia monitoringu samochodów ciężarowych jest możliwość ich stałego nadzoru. Ma to swoje uzasadnienie przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, ale nie tylko. Monitoring floty ciężarówek to również ważne wsparcie w racjonalnym zarządzaniu pojazdami i wykonywaną przez nie pracą. Dzięki możliwości rejestrowania różnego rodzaju parametrom jazdy przedsiębiorca może optymalizować procesy transportowe w swojej firmie. Monitoring umożliwia lepsze planowanie tras przejazdów, a także dokonywanie ich modyfikacji na bieżąco, gdy zachodzi taka potrzeba lub pojawi się nowy klient. Monitoring to także wsparcie w racjonalnym planowaniu wykorzystania przestrzeni ładunkowej. Monitoring pozwala również kontrolować styl jazdy kierowcy i dostarcza wiedzy, czy konieczne jest szkolenie (np. z jazdy eco) oraz pomaga kontrolować zużycie paliwa.

Technologia monitorowania samochodów ciężarowych

Nowoczesne systemy monitorowania to przede wszystkim zaawansowane lokalizatory GPS, w których dane przekazywane są na bieżąco, a można je odczytywać już za pomocą zwykłej przeglądarki www w komputerze lub telefonie. Identyfikacja położenia pojazdu na mapie to jednak tylko jedna z możliwości nowoczesnego monitoringu. Użytkownik bez problemu może uzyskać dane, czy w danej chwili kluczyk w stacyjce jest w położeniu start, czy stop, a do tego może definiować własne alarmy, np. gdy obroty silnika ciężarówki są mniejsze niż ustalone lub prędkość pojazdu jest większa niż maksymalnie ustalona itp. Nowoczesna technologia monitoringu pozwala na bieżąco odczytywać dane z licznika, a specjalne czujniki mogą kontrolować np. stan paliwa, tankowania, przestrzeń ładunkową, zużycie różnych podzespołów w samochodzie itp.

Monitoring samochodów ciężarowych to ważne wsparcie w zarządzaniu transportem i logistyka. Aby jednak otrzymać wiarygodne i najważniejsze dane, trzeba wybrać odpowiedni system monitoringu, który przy okazji będzie można rozbudować o nowe funkcje w razie potrzeby.

Więcej na: http://www.satisgps.com/satis-gps/monitoring/

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 0 / 5. Ocen: 0

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *