Historia domeny internetowej – jak sprawdzić?

0
(0)

Jeśli nawet rejestrujemy nową domenę, może okazać się, że w przeszłości już była przez kogoś używana. Nie zawsze jest to problem. Zdarza się jednak czasami, że w przeszłości na taką domenę mógł zostać nałożony filtr lub ban przez Google, a nowy właściciel nie jest tego świadomy. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto sprawdzić historię domeny przed jej rejestracją.

Strona internetowa nie może istnieć bez adresu, dlatego prędzej czy później trzeba go zdobyć. Niezastąpiona jest tutaj wyszukiwarka domen i dobry dostawca usług internetowych (np. Domeny.pl, które mają bardzo szeroką ofertę domen). Nie wszyscy jednak wiedzą, że nowa domena może w rzeczywistości nie być wcale nowa. Zasób adresów i ich kombinacji jest ograniczony, dlatego czasami trafia się na domenę, która już kiedyś funkcjonowała w internecie, ale z jakichś powodów została porzucona przez poprzedniego właściciela i wróciła do puli domen dostępnych. Nigdy nie wiadomo, czy nie trafiliśmy właśnie na taką domenę. Na wszelki wypadek warto sprawdzić jej historię.

Domena z przeszłością

Wyszukiwarka domen nowych wyświetla także domeny, które już mają swoją przeszłość internetową. To wcale nie musi być problem. Wręcz przeciwnie, wiek domeny może działać pozytywnie na pozycjonowanie serwisu www. Możemy skorzystać również z jej popularności i wysokiego TrustRank. W tym kontekście wydawać by się mogło, że im starsza domena, tym lepiej. To tylko część prawdy. Jeśli domena została dawno temu zarejestrowana po raz pierwszy, a potem nic przy niej nie robiono, nie dbano o pozyskiwanie linków przychodzących i o uzupełnianie serwisu, nowy właściciel nic nie zyska na jej przeszłości. Gorzej jednak, gdy trafi się na domenę, która w przeszłości uznana została za spamerską. Lepiej się przed tym zabezpieczyć.

Jak sprawdzić historię domeny?

Znalezienie odpowiedniej domeny to dopiero pierwszy krok w świadomej rejestracji adresu internetowego. Należy jeszcze sprawdzić jej historię. Często mawia się, że w internecie nic nie ginie. Tak jest rzeczywiście. Pod adresem archive.org/web/ można sprawdzić, czy wybrana domena funkcjonowała kiedyś w sieci i sprawdzić serwis, który firmowała swoją nazwą. Wiek domeny można sprawdzić, korzystając ze strony www.webconfs.com. Nie można także zapomnieć o bazie WHOIS. Tam sprawdzimy, do kogo domena należała poprzednio. Warto także zweryfikować, czy domena znajduje się na czarnej liście (np. na http://blacklistalert.org/) oraz poznać jej profil linkowania. Można do tego wykorzystać MajesticSEO.

Powyższe działania pozwolą sprawdzić, co działo się z daną domeną w przeszłości i podpowiedzą, czy warto inwestować w taką domenę, czy też lepiej poszukać innej, korzystając znowu z wyszukiwarki domen.

Więcej na: https://domeny.pl/

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 0 / 5. Ocen: 0

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *