Naruszenie prawa pracownika – co należy zrobić?

5
(1)

Łamanie praw pracowniczych to niezwykle szerokie pojęcie, pod którym kryje się zarówno niewypłacanie wynagrodzenia, nieprzestrzeganie czasu pracy, nieudzielanie urlopu, jak i łamanie przepisów BHP. Do tej grupy zalicza się także zatrudnianie “na czarno” oraz nieprawidłowości w związku z wypowiedzeniem umowy. Wszystkie zasady związane z obowiązkami i prawami pracowników i pracodawcy zostały ujęte w Kodeksie pracy. Niektóre sytuacje można spróbować załatwić polubownie, jednak w wielu przypadkach niezbędna będzie kancelaria adwokacka.

Łamanie praw pracowniczych – jakie kroki należy podjąć?

Niestety naruszenia praw pracowniczych pojawiają się dosyć często. Osoby, które zorientują się iż doszło do tego typu sytuacji mogą zacząć od rozmowy z szefem. Oczywiście ma ona sens tylko wtedy, gdy faktycznie widzimy jakąkolwiek szansę na porozumienie. Do takiej rozmowy należy przygotować się merytorycznie, bazując na Kodeksie pracy. Można też poprosić o pomoc zwierzchnika, który będzie działać w naszym imieniu.

Jeśli taka rozmowa nie przyniosła rezultatów lub nie chcemy jej przeprowadzać, trzeba dowiedzieć się czy w firmie funkcjonują związki zawodowe lub komisja pojednawcza. Jeśli tak, zgłaszamy sprawę do nich.

Dalsze działania

Kolejną opcją jest zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Pracy. W tej sprawie może pomóc nam kancelaria adwokacka, informując o tym jakie dowody należy zebrać, aby zgłoszenie było wiarygodne.

Ostatecznym rozwiązaniem jest wejście na drogę sądową. Zgłoszenie do sądu rejonowego następuje jednak dopiero wtedy, gdy poprzednie sposoby zawiodły. Kodeks pracy określa które wykroczenia skutkują karą grzywny dla pracodawcy, a które mogą wiązać się z pozbawieniem wolności. Grzywna wynosi maksymalnie 30 tysięcy. Warto zaznaczyć, że jeśli mamy do czynienia z ciężkim naruszeniem praw pracowniczych i to stało się przyczyną rozwiązania umowy przez pracownika, przysługuje mu odszkodowanie.

Potrzebujesz pomocy prawnej? Zapraszamy: kancelaria adwokacka Gniezno

Podobał Ci się ten wpis?

Średnio 5 / 5. Ocen: 1

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *